Ultrasonografista

Ultrasonografista prywatnie i w przychodni

Ultrasonografia, Poradnia USG

Ultrasonografia częściej znana jako potoczne badania USG jest badaniem bardzo pomocnym w dzisiejszej medycynie i służy do obrazowania tkanek przy zastosowaniu ultradźwięków. Ultrasonografia pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w ciele człowieka, a do tego można to badanie wykonywać wielokrotnie.

Dzięki niemu można ocenić wielkość i kształt narządów wewnętrznych, lekarz zauważy wszelkie zmiany, narośla i guzy. Obraz wyświetla się na monitorze, a lekarz przed przystąpieniem do badania smaruje daną część ciała specjalnym żelem, a następnie przesuwa głowicą po danym obszarze. Najczęściej w poradniach ultrasonograficznych wykonuje się USG w celach diagnostycznych lub potwierdzających dane schorzenie.

Kobiety ciężarne także poddawane są badaniom USG w celu kontrolowania rozwoju nienarodzonego dziecka i w razie czego by wcześnie wychwycić jakieś nieprawidłowości w budowie maleństwa. By wykonać badanie w ramach NFZ potrzebne będzie skierowanie od lekarza, ale można także wybrać opcję komercją i zgłosić się do poradni prywatnej.