Stomatolog dziecięcy

Stomatolog dziecięcy prywatnie i w przychodni

Stomatolog dziecięcy, poradnia stomatologiczna dla dzieci

Ważne jest, aby dziecko miało zdrowe ząbki. Niestety, często zdarza się, że rodzice uważają, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, ponieważ i tak wyrosną nowe. Takim zachowaniem mogą wyrządzić maluchowi wielką krzywdę. Regularne wizyty w poradni stomatologicznej dla dzieci należy rozpocząć już między 6. a 12. miesiącem życia. Po pierwsze dlatego, żeby pociecha oswajała się z gabinetem i nie bała się w przyszłości, a po drugie jest to także okazja dla rodziców, aby porozmawiać ze specjalistą o prawidłowej higienie pierwszych ząbków.

W trakcie wizyt kontrolnych stomatolog sprawdza czy rozwój uzębienia mlecznego u dziecka przebiega właściwie i ocenia stan szkliwa. Bywa, że u niemowląt rozwija się próchnica butelkowa. W takim wypadku konieczne jest jak najszybsze leczenie ząbków objętych próchnicą. Ze stomatologiem dziecięcym rodzice mogą także porozmawiać na temat prawidłowej diety malucha, ponieważ w profilaktyce próchnicy wiele zależy od odpowiedniego żywienia. Temat diety obejmuje również naukę gryzienia.

Jest to ważne z punktu widzenia wad zgryzu i nauki prawidłowej wymowy, więc nie powinien dziwić fakt, że stomatolog zwróci uwagę na to czy dziecko używa smoczka lub czy ssie palec. Bywa, że dziecko należy poddać nieprzyjemnemu zabiegowi i w takich wypadkach zaleca się, aby przeprowadzić go w nieczuleniu ogólnym. Dzięki temu bez stresu i lęku można przeprowadzić długotrwałe leczenie za jednym razem. Do poradni stomatologicznej można zapisać dziecko w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub wybrać się na wizytę prywatną.