Coraz więcej ludzi, w tym także młodych, cierpi na bóle mięśni, stawów, kręgosłupa lub mają problemy z poruszaniem się. Zaobserwowanie u siebie tych dolegliwości powinno skłonić pacjenta do wizyty w poradni reumatologicznej. Przyczyny objawów mogą mieć różne podłoże, dlatego ważna jest prawidłowe rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Pod opieką poradni reumatologicznej znajdują się pacjenci, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, artretyzm, toczeń rumieniowaty, sarkoidozę, osteoporozę. Zadaniem lekarza reumatologa jest przeprowadzanie badań układu ruchu i tkanki łącznej, leczenie schorzeń stawów, kości, mięśni i tkanki łącznej o charakterze reumatycznym, zwyrodnieniowym, zapalnym, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów czy liszaju trzewnego, konsultowanie i kierowanie na zabiegi chirurgiczne, a także planowanie rehabilitacji leczniczej i nadzór nad jej przebiegiem.
Do poradni reumatologicznej konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, wtedy wizyta odbywa się w ramach ubezpieczenia, natomiast pacjent ma możliwość skorzystania z usług tego gabinetu prywatnie.