Rentgenodiagnosta

Rentgenodiagnosta prywatnie i w przychodni

Rentgenodiagnosta, pracownia rentgenodiagnostyki

Rentgenodiagnostyka jest metodą obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. W pracowniach rentgenodiagnostyki wykonywane są, np. zdjęcia rtg kręgosłupa, czaszki, zatok, kości kończyn i klatki piersiowej, badania kontrastowe nerek i dróg moczowych czy układu pokarmowego. Pracownia rtg świadczy usługi dla pacjentów, którzy posiadają stosowne skierowanie, wtedy obsługiwani są bezpłatnie.

W pozostałych przypadkach obowiązują stawki z cennika. Badania rtg są nieinwazyjne i wykonuje się je w celu szybkiej diagnostyki układu kostno-stawowego, a także miąższu płucnego. Badanie polega na prześwietleniu danej części ciała wiązką promieniowania rentgenowskiego, dlatego nie zaleca się go kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, a także dzieciom.

Aparat rentgenowski służy, np. do diagnostyki jelita grubego, nowotworów, gruźlicy, zmian zwyrodnieniowych, wszelkiego rodzaju złamań, a także jest wykorzystywany w diagnostyce stomatologicznej, ortodontycznej i chirurgii szczękowo-twarzowej.