Radiolog

Radiolog prywatnie i w przychodni

Radiolog, Poradnia Radiologiczna

Radiolog to lekarz zajmujący się wykonywaniem i opisywaniem zdjęć rentgenowskich, ultrasonograficznych czy tomograficznych. Lekarz ten wykonuje zlecone badania, później szczegółowo opisuje i wstępnie diagnozuje to co pokazały wyniki. Kiedy lekarz internista lub innej specjalności zleca badania swoim pacjentom, wysyła ich do radiologa w celu wykonania prześwietlenia czy też usg.

Poradnie radiologiczne wykonują badania w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego lub komercyjnie. Na pewno przed wykonaniem badania pacjent zostanie wypytany przez lekarza o przeciwwskazania. Istnieją bowiem pewne stany zdrowotne lub inne sytuacje, kiedy wykonanie np. prześwietlenia jest niemożliwe.

Kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikami serca czy też uczulone na kontrast podawany pacjentom w trakcie badań. To pacjenci u których nie zostaną wykonane niektóre badania. Również mammografia czy angiografia są badaniami, które wykona lekarz radiolog. Warto o tym pamiętać i w razie potrzeby znaleźć dobrego specjalistę.