Pulmonolog dziecięcy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad wrodzonych i zaburzeniami układu oddechowego u noworodków, dzieci i młodzieży. Do poradni pulmonologicznej dla dzieci trafiają mali pacjenci z infekcjami układu oddechowego oraz powszechnymi chorobami sezonowymi, takimi jak zapalenie oskrzeli czy płuc.
Wskazaniem do konsultacji z pulmonologiem dziecięcym może być podejrzenie występowania wad genetycznych lub rozwojowych już na etapie noworodkowym, a także gdy zaleci to pediatra, który wystawi stosowne skierowanie. Można także udać się na wizytę prywatną. Niepokojące objawy, na które należy zwróć uwagę to: świszczący, chrapliwy oddech, ataki ostrego kaszlu, przewlekły kaszel, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, odpluwanej ropnej lub krwistej wydzieliny podczas kaszlu.
Pod opieką poradni pulmonologicznej są dzieci, chorujące na zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, mukowiscydozę, odmę, astmę, duszności, dysplazję oskrzelowo-płucna, infekcje wirusowe i bakteryjne. Leczenie chorób płuc o podłożu bakteryjnym jest leczone antybiotykami, natomiast astma wymaga długotrwałej kuracji i stałego przyjmowania leków, hamujących ataki oraz łagodzących ich przebieg. Czasami do leczenia włączane się inhalacje.