Psycholog - podstawowe informacje

Psycholog

Psycholog - Istnieje wiele różnych podejść do psychoterapii. Psychologowie na ogół opierają się na jednym lub kilku z nich. Każda perspektywa teoretyczna działa jak mapa drogowa pomagająca psychologowi zrozumieć ich pacjentów i ich problemy oraz opracować rozwiązania. Rodzaj leczenia, które otrzymasz, będzie zależał od wielu czynników: aktualnych badań psychologicznych, teoretycznej orientacji psychologa i tego, co działa najlepiej w Twojej sytuacji.

Teoretyczna perspektywa twojego psychologa wpłynie na to, co dzieje się w jego gabinecie. Na przykład psychologowie stosujący terapię poznawczo-behawioralną mają praktyczne podejście do leczenia. Twój psycholog może poprosić Cię o wykonanie pewnych zadań, które pomogą Ci rozwinąć bardziej efektywne umiejętności radzenia sobie. Takie podejście często wiąże się z zadaniami domowymi. Twój psycholog może poprosić Cię o zebranie dodatkowych informacji, takich jak rejestrowanie Twoich reakcji na konkretną sytuację, gdy się pojawiają.

Lub twój psycholog może chcieć, abyś poćwiczył nowe umiejętności między sesjami, takie jak poproszenie kogoś z fobią windy, aby ćwiczył naciskanie przycisków windy. Możesz też mieć zadania związane z czytaniem, aby dowiedzieć się więcej na określony temat. W przeciwieństwie do tego podejścia psychoanalityczne i humanistyczne zazwyczaj koncentrują się bardziej na mówieniu niż działaniu. Możesz spędzić sesje omawiając swoje wczesne doświadczenia, aby pomóc tobie i twojemu psychologowi lepiej zrozumieć pierwotne przyczyny twoich obecnych problemów.

Twój psycholog może łączyć elementy z kilku stylów psychoterapii. W rzeczywistości większość terapeutów nie wiąże się z żadnym podejściem. Zamiast tego łączą elementy z różnych podejść i dostosowują leczenie do potrzeb każdego pacjenta. Najważniejsze, aby wiedzieć, czy Twój psycholog ma doświadczenie w dziedzinie, w której potrzebujesz pomocy, i czy Twój psycholog uważa, że ​​może Ci pomóc.

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.