Psychiatra

Psychiatra prywatnie i w przychodni

Psychiatra, Poradnia zdrowia psychicznego

Psychiatra jest lekarzem, więc specjalistą od zdrowia psychicznego. Do psychiatry ciężko się ludziom zgłosić, bo boją się stygmatyzowania. Tymczasem jest to specjalista, który niejednokrotnie jest niezbędny i tylko on może pomóc człowiekowi uporać się z własnymi problemami. Poradnie zdrowia psychicznego przyjmują pacjentów prywatnie jak i w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Korzystają z ich usług zarówno dzieci jak i dorośli. Kiedy ktoś nie potrafi radzić sobie z problemami, ma poczucie beznadziejności, niemocy, lęki, słyszy głosy lub widzi rzeczy, których w rzeczywistości nie ma, powinien zgłosić się do psychiatry i poprosić o pomoc. Jest to lekarz, którego obowiązuje tajemnica lekarska, więc nikomu nie może powtórzyć tego, co opowie mu pacjent.

Może prowadzić terapię oraz przepisywać leki, wszystko w zależności od potrzeb pacjenta. Leczy on choroby psychiczne np. schizofrenię, chorobę dwubiegunową, ale również stany obniżonego nastroju jak depresja, które mogą dopadać każdego człowieka na przestrzeni jego życia związane z różnymi nieprzyjemnymi wydarzeniami typu śmierć kogoś bliskiego.