Proktolog

Proktolog prywatnie i w przychodni

Proktolog, Poradnia proktologiczna

Proktolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń jelita grubego i odbytnicy. Poradnie proktologiczne czekają na pacjentów mających problemy z wypróżnianiem się, nawracającymi biegunkami, zatwardzeniami, krwią w stolcu, bolesnością podczas wypróżniania się, żylakami odbytu, zmianą konsystencji stolca itp. objawami.

Lekarz proktolog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem i w razie konieczności zbada, a także zleci odpowiednie badania laboratoryjne pomagające w ustaleniu choroby. Do ogólnodostępnej poradni należy przyjść ze skierowaniem, które wystawi lekarz pierwszego kontaktu, natomiast prywatne wizyty wymagają umówienia się i opłacenia konsultacji.

Wtedy niepotrzebne jest skierowanie. Należy odwiedzić proktologa, kiedy zauważy się niepokojące objawy lub zmaga się z nieprzyjemnymi odczuciami takimi jak świąd, pieczenie, czy krwawienie z odbytu, gdyż zaniechanie leczenia może być poważne w skutkach i prowadzić nawet do nowotworów jelita grubego czy też odbytu.