Wzrok jest dla ludzi jednym z ważniejszych zmysłów, dlatego dbanie o niego powinno być priorytetowe. Z tego powodu coraz większa liczba pacjentów decyduje się na wizytę w poradni optometrycznej, traktując lekarza optometrystę jako lekarza pierwszego kontaktu, jeśli chodzi o problemy związane ze wzrokiem.
Do tego specjalisty należy zgłosić się kiedy wystąpią kłopoty z zamazywaniem się obrazu, zmęczeniem oczu, pogorszeniem widzenia albo kiedy pacjent decyduje się na soczewki kontaktowe. Podobnie jet w przypadku okularów, optometrysta po zapoznaniu się z wynikami badań, dobierze nowe okulary, nie trzeba iść do okulisty. Wizyta w poradni optometrycznej zaczyna się od szczegółowego wywiadu, następnie lekarz, za pomocą foroptera, wykonuje pomiar ostrość wzroku, przeprowadza badanie, które pozwoli określić, jakiego poziomu korekcja będzie konieczna.
Na końcu przeprowadza testy funkcji wzrokowych pacjenta, w tym widzenia obuocznego, akomodacji czy ruchów oczu. Do poradni optometrycznej konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, ale pacjenci mogą umawiać się na wizyty prywatne.