Choroby nowotworowe u dzieci występują rzadziej niż u dorosłych, ale ale stanowią drugą w kolejności przyczynę zgonów u najmłodszych. U dzieci bardzo trudno diagnozuje się nowotwory, ponieważ nawet w zaawansowanym stadium, maluch czuje się dobrze i nie skarży się na żadne bóle.
Bardzo ważna jest czujność, a do poradni onkologicznej należy się zgłosić jeśli wystąpią takie objawy jak: powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych czy brzusznych, przedłużające się, trwające powyżej 2 tygodni, nawracające gorączki nie związane z infekcją, wymioty poranne z bólem głowy, obrzęk lub ból kości i stawów, patologiczne złamania kości, objawy neurologiczne takie jak nierówność szpar powiekowych czy zaburzenia równowagi, znaczna bladość oraz wzrost męczliwości i osłabienie, duża skłonność do powstawania siniaków oraz krwawienia.
Wczesna diagnoza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia daje ogromne szanse na pokonanie choroby. W Polsce, wśród dzieci, diagnozuje się 1200 nowotworów rocznie, najczęściej są to białaczki, guzy mózgu i zwojaki współczulne. Obecnie skierowanie do poradni onkologicznej dla dzieci nie jest wymagane.