Onkolog

Onkolog prywatnie i w przychodni

Onkolog, poradnia onkologiczna

U wielu ludzi onkolog budzi strach i sprawia, że pacjenci zaczynają wyobrażać sobie najgorsze – nowotwór. Zadaniem lekarza onkologa jest rozpoznanie i leczenie choroby nowotworowej. Do poradni onkologicznej nie jest wymagane skierowanie, ale bardzo często pacjenci kierowani są przez lekarzy rodzinnych. Można również umówić się na prywatną wizytę.

To, co powinno zaniepokoić to zgrubienia na skórze, guzki, nietypowe krwawienie z różnych otworów ciała, dziwne znamiona, owrzodzenia, rany, które się nie goją. Kluczowa jest obserwacja własnego organizmu. W trakcie pierwszej wizyty w poradni onkologicznej, która może być stresującym przeżyciem, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, a następnie przeprowadza badanie i na tej podstawie kwalifikuje do odpowiedniego leczenia.

Po przeprowadzeniu specjalistycznych badań określa się jaki rodzaj terapii zostanie zastosowany u chorego pacjenta: radioterapia, chemioterapia czy zabieg chirurgiczny. Zadaniem onkologa jest także zaznajomienie pacjenta z przebiegiem leczenia.