Problemy z oczami bardzo często są konsekwencją trybu życia. Wielu ludzi spędza przed monitorem lub telewizorem długie godziny, co może sprzyjać przesuszeniu oczu. Brak aktywności fizyczne powoduje, że oczy nie pracują i tracą zdolność rozróżniania czy dany przedmiot jest blisko, czy daleko. Do poradni okulistycznej warto chodzić regularnie, w celach profilaktycznych.
U okulisty najczęściej wykonuje się badania takie jak: oznaczanie pola widzenia z zastosowaniem perymetru, badanie ciśnienia śródgałkowego, oględziny dna oka, wykrywanie wad wzroku, np. daltonizmu, krótko- i nadwzroczności, astygmatyzmu. Z tymi schorzeniami wiąże się zaopatrzenia w odpowiednie okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. W poradni okulistycznej pacjenci uzyskają również pomoc w przypadku usunięcia ciała obcego z oka, a także otrzymają opinię, świadectwa i zaświadczeń do celów ubezpieczeniowych, odszkodowawczych i sądowych.
Do lekarza okulisty należy się zgłosić jeśli pojawiają się problemy z widzeniem, często pojawiają bóle głowy, napięcie lub ucisk w okolicach twarzoczaszki, migreny, zawroty głowy, występują problemy z nawilżaniem oczu lub okulary bądź soczewki nie spełniają swojej roli. Do lekarza okulisty można udać się ze skierowaniem lub prywatnie.