Neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy prywatnie i w przychodni

Neurolog dziecięcy, poradnie neurologiczna dla dzieci

Neurologia dziecięca zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego u najmłodszych pacjentów, od pierwszych chwil życia aż do osiągnięcia dorosłości. Obiektem zainteresowania neurologa dziecięcego są choroby o znaczeniu społecznym: padaczka, upośledzenia umysłowe, zaburzenia rozwojowe, wady wrodzone, a także zapobieganie powikłaniom tych schorzeń. Do poradni neurologicznej dla dzieci należy zgłosić się profilaktycznie, kiedy w trakcie badań prenatalnych stwierdzono występowanie wad układu nerwowego u płodu lub pojawiło się podejrzenie istnienia schorzeń tego układu.

Dodatkowo rodziców powinny zaniepokoić takie objawy jak: asymetria w ułożeniu ciała u niemowlęcia, jego rozwój nie przebiega prawidłowo pod względem ruchowym, percepcji, odruchów, lub u dotychczas prawidłowo rozwijającego się dziecka wystąpiły niepokojące objawy neurologiczne czy zatrzymanie rozwoju. Warto zasięgnąć konsultacji neurologicznej jeśli dziecko nie raczkuje, a zamiast tego kica jak zajączek lub porusza się na pośladkach, natomiast w przypadku urazu głowy, po którym wystąpiły zaburzenia widzenia, słuchu lub pojawiły się kłopoty z pamięcią i mową, a także nastąpił uraz kręgosłupa i związane z tym niedowład lub paraliż kończyn czy brak czucia w określonych obszarach ciała, osłabienie siły mięśni, wizyta w poradni jest wręcz konieczna.

Do neurologa trafiają również dzieci, u których podejrzewa się ADHD, zaburzenia emocjonalne lub autyzm. Wizyta w poradni neurologicznej może być prywatna albo na NFZ, wtedy niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.