Nefrolog dziecięcy

Nefrolog dziecięcy prywatnie i w przychodni

Nefrolog dziecięcy, poradnia nefrologiczna dla dzieci

Nefrolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz wad wrodzonych układu moczowego i nerek u osób poniżej 18. roku życia, takich jak: zapalenia nerek, nefropatie, zakażenia układu moczowego, białkomocz, krwiomocz.

Do poradni nefrologicznej dla dzieci należy zgłosić się kiedy w okolicach nerek pojawia się ból lub opuchlizna, wystąpił krwiomocz, krwinkomocz lub białkomocz, wyniki badania moczu są nieprawidłowe, u noworodka, niemowlęcia lub dziecka wykryto wady wrodzone nerek lub innych struktur układu moczowego, występują nawroty zakażeń układu moczowego, występują problemy z oddawaniem moczu lub nastąpiło całkowite zatrzymanie wydalania moczu, pojawia się opuchlizna kostek u nóg i nadgarstków, w organizmie zbiera się woda, dziecko czuje się ociężałe, słabe, ma opuchnięte oczy. W tych przypadkach nefrolog dziecięcy zleci wykonanie odpowiednich badań, może także skierować do dalszej konsultacji u specjalistów innych dziedzin medycyny.

Schorzenia układu moczowego i nerek głównie leczy się nieinwazyjnie, z wykorzystaniem farmakologii i odpowiednio dobranej diety. Na pierwszą wizytę w poradni nefrologicznej dla dzieci dobrze jest zabrać posiadaną dokumentację medyczną i najnowsze wyniki badań laboratoryjnych, a także notatki dotyczące jadłospisu dziecka. Do nefrologa może dziecko skierować lekarz rodzinny, wtedy wizyta jest bezpłatna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zgłosić się do specjalisty prywatnie.