Nefrolog

Nefrolog prywatnie i w przychodni

Nefrolog, poradnia nefrologiczna

Lekarz nefrolog zajmuje się chorobami nerek i ich leczeniem, ale bez ingerencji chirurgicznej, stosując głównie metody farmakologiczne. Pod opieka nefrologa znajdują się pacjenci, cierpiący z powodu niewydolności nerek, którzy muszą być dializowani lub wymagają przeszczepu. Do poradni nefrologicznej należy się zgłosić w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak: mętne, brązowe lub brunatne zabarwienie moczu o niepokojącym zapachu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ból w okolicach nerek, nadciśnienie tętnicze, podpuchnięte oczy, kostki lub nadgarstki, zbyt częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu.

Ponieważ choroby nerek przez długi czas mogą nie dawać żadnych symptomów, ważne jest poddawanie się regularnym badaniom, które stanowią podstawę do dalszej diagnostyki. W diagnozowaniu chorób nerek pomocna jest morfologia krwi, ogólne badanie moczu w tym badanie glukozy w moczu, badanie poziomu mocznika, kreatyniny oraz obecność mikrobiałka w moczu, USG układu moczowego, urografia, czyli prześwietlenie z użyciem kontrastu, scyntygrafia, polegająca na komputerowym śledzeniu znacznika.

Do poradni nefrologicznej powinny zgłaszać się osoby, cierpiące na przewlekłe zapalenie układu moczowego, kamicę nerkową, kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy oraz niewydolność nerek. Do specjalisty może skierować lekarz rodzinny lub można udać się na wizytę prywatnie.