Miasta Polski - nieodkryte atrakcje.?

W dobie pandemii zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia zagranicznych wojaży. Nic straconego - Paryż, Rzym czy Londyn warto zastąpić polskimi miastami, które mają do zaoferowania nie mniej bogatą historię, liczne zabytki i atrakcje. Zwiedzanie miast Polski to fascynujące zajęcie, a wiele urokliwych miejsc zostało jeszcze nie odkrytych. Największe polskie miasta przeszły w ostatnich latach niesamowite metamorfozy, stając się miejscami do wygodnego życia, z bogatą ofertą kulturalną, rekreacyjną, rozrywkową. Dzięki rozbudowie autostrad i dróg ekspresowych podróż pomiędzy miastami Polski znacznie się skróciła i stała bardziej bezpieczna. Szeroka baza hoteli, pokoi gościnnych i apartamentów gwarantuje, że każdy znajdzie odpowiedni na jego kieszeń nocleg. Dla osób, które chcą poznawać uroki największych polskich miast przygotowaliśmy krótki przewodnik, co warto w nich zobaczyć.

Stolica Polski Warszawa

Warszawa to obecnie miasto tętniące życiem, w pełni europejskie, doskonale skomunikowane z innymi dużymi miastami, zarówno poprzez sieć dróg, połączeń kolejowych oraz dzięki portom lotniczym Warszawa-Okęcie i Warszawa-Modlin. Warszawa ma wiele do zaoferowania w sferze rozrywki. To tutaj funkcjonują najważniejsze polskie teatry (m.in. Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Rozmaitości), Opera Narodowa oraz duże hale koncertowe, takie jak Torwar. Miłośnicy zwiedzania starych zaułków powinni skierować swoje kroki na warszawską starówkę, poprzechadzać się zabytkowymi uliczkami, podziwiać architekturę kamienic i majestat odbudowanego po II wojnie światowej Zamku Królewskiego. Będąc w Warszawie nie można pominąć spaceru po Łazienkach Królewskich oraz wycieczki do pałacu w Wilanowie. Pobyt w stolicy warto także spożytkować na spacer w okolicy budynków rządowych oraz gmachów Sejmu i Senatu.

Królewskie Miasto Kraków

Kraków dawna stolica Polski to obowiązkowy punkt na liście polskich miast do zwiedzenia. Miasto to od wieków było i nadal jest mekką bohemy artystycznej. Ten niezwykły klimat Krakowa można poczuć zarówno na Starym Rynku, w otaczających go uliczkach, jak i w dawnej dzielnicy żydowskiej - na krakowskim Kazimierzu, gdzie wieczorami chętnie w knajpkach spotykają się artyści. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które warto zwiedzić w Krakowie. Najważniejsze to Stary Rynek (największy w Europie) wraz z Sukiennicami, Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Barbakan, Brama Floriańska oraz Wawel - siedziba polskich królów, miejsce pochówku głów koronowanych oraz zasłużonych Polaków. Będąc kilka dni w Krakowie warto poświęcić jeden na wycieczkę do Muzeum Auschwitz i chwilę zadumy nad losem zgładzonych tam Polaków i osób innych narodowości.

Secesyjna Łódź

Łódź jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Będąc z wizytą w Łodzi warto odwiedzić miejsca historyczne, świadczące o przemysłowej przeszłości miasta. Miłośnicy stylu secesyjnego z pewnością odnajdą w Łodzi liczne perełki architektoniczne, pochodzące z okresu świetności miasta w dobie rewolucji przemysłowej. Warto bliżej przyjrzeć się kamienicom położonym przy słynnej ulicy Piotrkowskiej, takim jak "Kamienica pod kasztanami" fabrykanta Oszera Kohna zlokalizowana pod numerem 43. Duże wrażenie robią także pałace i rezydencje łódzkich przemysłowców, takie jak Pałac Izraela Poznańskiego czy stara fabryka Edwarda Remischa.

Wielokulturowy Wrocław

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Na każdym kroku czuje się tu burzliwą historię miasta, ślady wpływów Polski, Niemiec i Czech. Miasto jest malowniczo położone nad Odrą, która tworzy sieć kanałów i wysepek, połączonych kładkami i mostami. Wrocław to liczne zabytki historyczne, zlokalizowane m.in. na Ostrowie Tumskim będącym najstarszą częścią miasta, powstałą niegdyś na wyspie. Znajdują się tam liczne zabytki sakralne oraz XIX-wieczny most Tumski. Niewątpliwy klimat tego miejsca tworzą zabytkowe lampy gazowe, zapalane wieczorami przez latarnika. Piękną architekturę można także podziwiać na rynku wrocławskim, który otacza kilkadziesiąt zabytkowych kamienic. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić we Wrocławiu Panoramę Racławicką z wielkoformatowym malowidłem olejnym XIX-wiecznych polskich malarzy przedstawiającym Bitwę pod Racławicami. Miłośnicy zwierząt oraz rodziny z dziećmi mogą zwiedzić Wrocławskie Zoo - najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, znany z telewizyjnego programu "Z kamerą wśród zwierząt".

Zasłużony dla polskiej państwowości Poznań

Poznań odegrał ważną rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. To tutaj odkryto pierwsze ślady osadnictwa słowiańskiego, w tym plemienia Polan. Miasto jest jednym z potencjalnych miejsc chrztu Mieszka I, a swoją siedzibę umieścił tu pierwszy polski biskup Jordan. Zwiedzający powinni swoje kroki skierować ku staremu rynkowi, gdzie w południe na wieży renesansowego ratusza pojawia się symbol miasta - trykające się koziołki oraz odgrywany jest hejnał miejski. Warto poprzechadzać się po najstarszej części miasta - Ostrowie Tumskim, zwiedzić 100-letnią Palmiarnię Poznańską, czy też odpocząć nad Jeziorem Maltańskim lub skorzystać z jeżdżącej wokół zbiornika kolejki. Poznań jest liderem wśród ośrodków targowych w Polsce. Znany jest zwłaszcza dzięki odbywającym się od lat, prestiżowym Międzynarodowym Targom Poznańskim.

Majestatyczny Gdańsk

Gdańsk to jedno z najbardziej atrakcyjnych polskich miast, zarówno pod względem zabytków, jak i położenia nad Zatoką Gdańską. Ślady wielokulturowości Gdańska można odnaleźć na każdej z uliczek, z których najpiękniejsze, takie jak ulica Długa i Długi Targ tworzą Trakt Królewski. Goszcząc w Gdańsku koniecznie trzeba zwiedzić Bazylikę Mariacką - największy ceglany kościół gotycki w Europie, katedrę w Gdańsku-Oliwie ze słynnymi organami, ratusz miejski i Dwór Artusa oraz sfotografować się przy fontannie z Neptunem. Miłośnicy nowszej historii z pewnością będą zainteresowani zwiedzaniem Westerplatte. Niewątpliwą atrakcją miasta jest tramwaj wodny kursujący na linii Gdańsk - Gdynia - Sopot - Hel.

Szczecin - polski Paryż

Szczecin strategicznie położony u ujścia Odry do Bałtyku, nazywany jest Paryżem Północy ze względu na gwiaździsty układ urbanistyczny placów i ulic. O atrakcyjności miasta decyduje zarówno położenie, ciekawa architektura jak i duża powierzchnia terenów zielonych oraz akwenów wodnych. Do najważniejszych zabytków Szczecina należy Zamek Książąt Pomorskich, Bazylika Archikatedralna im. św. Jakuba, Ratusz Staromiejski, Brama Królewska i Brama Portowa. Wizytówką Szczecina są rozciągające się nad Odrą Wały Chrobrego, skąd można podziwiać niezwykłą panoramę doliny rzeki. Atutem miasta jest port, w którym często odbywają się święta żeglarskie. Melomanów do Szczecina przyciągnie cyklicznie organizowany festiwal "Zmagania Jazzowe".

Zaskakująca Bydgoszcz

Bydgoszcz przyrównywana czasami bywa do Wenecji lub Amsterdamu, ze względu na położony nad Brdą i jej odnogą Młynówką zespół architektoniczny nazywany Wenecją Bydgoską. Symbolem miasta są położone nad rzeką XIX-wieczne spichrze szachulcowe. Będąc w Bydgoszczy warto zajrzeć na Stary Rynek, przepłynąć się tramwajem wodnym oraz pospacerować po parku przylegającym do zabytkowej części Kanału Bydgoskiego. Atrakcją miasta jest jedyne w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Magiczny Lublin

Lublin zachwyca zabytkową architekturą i niezwykłym, artystycznym klimatem. Odnowiona starówka przyciąga turystów z Polski i z zagranicy. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków stanowiących polskie dziedzictwo, jak i miejsc związanych z osadnictwem i kulturą żydowską. Obowiązkowym punktem zwiedzania Lublina jest Zamek Królewski oraz mury obronne z zachowaną do czasów dzisiejszych Bramą Grodzką. Lubelski rynek zachwyca różnorodnością zabytkowych kamienic oraz budynkiem starego ratusza. Panoramę miasta można podziwiać z góry po wejściu na szczyt Wieży Trynitarskiej. Można też zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem podziemnej trasy, utworzonej po połączeniu korytarzami piwnic pod kamienicami. Lublin to liczne festiwale muzyczne i teatralne, w tym organizowany cyklicznie Carnaval Sztukmistrzów.

Nowoczesne Katowice

Katowice to symbol transformacji miejskiej. Do niedawna miasto kojarzyło się wyłącznie z kopalniami węgla i kominami hut. Dzięki dużej kreatywności Katowice przeobraziły się w nowoczesne, europejskie miasto, które ma dużo do zaoferowania zwiedzającym. Symbolem tych przemian jest nowa siedziba Muzeum Śląskiego, które powstało na terenach pokopalnianych. Obiekt zaskakuje swoją formą architektoniczną, gdzie większość kondygnacji znajduje się pod ziemią. Wraz ze słynną halą "Spodka", muzeum i otaczający je teren tworzą Strefę Kultury, której dopełnieniem jest nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), słynąca z niezwykłej formy architektonicznej oraz doskonałej akustyki oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Atrakcją historyczną Katowic jest zabytkowa industrialna dzielnica Nikiszowiec, który przyciąga coraz więcej artystów.

Białystok - dumna stolica Podlasia

Białystok ma się się czym pochwalić, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i nowoczesne budowle. Śródmieście zostało niedawno odnowione, tworząc bardzo estetyczną i zwartą przestrzeń miejską. Najważniejszym zabytkiem Białegostoku jest Pałac Branickich - późnobarokowa rezydencja magnacka określana mianem "Wersalu Podlasia". Warto pospacerować po przyległym do pałacu ogrodzie oraz miejskich plantach. Ogromne wrażenie robi nowa siedziba Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie w niezwykły sposób udało się połączyć beton, szkło oraz zieleń na dachu, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Urokliwa Gdynia

Gdynia to połączenie nowoczesności i urokliwego, nadmorskiego krajobrazu. Symbolem miasta jest słynny Klif Orłowski oraz jeden z najstarszych rezerwatów - Kępa Redłowska. Tereny nadmorskie są znakomicie zagospodarowane, są tam ścieżki rowerowe, wędrowne, do jazdy konnej, jak i spacerowe bulwary. Miłośnicy historii powinni przespacerować się wzdłuż Skweru Kościuszki oraz molo i popodziwiać przycumowane okręty ORP Błyskawica i Dar Pomorza.

Częstochowa - miasto pielgrzymów

Częstochowa jest doskonale znana Polakom, jak i osobom z zagranicy jako cel pielgrzymek, których przyciąga Klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Sanktuarium to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także wyjątkowej klasy zabytek, na który składają się bazylika ze słynnym obrazem Czarnej Madonny, skarbiec, arsenał, mury obronne. Jedną z atrakcji Częstochowy jest Muzeum Zapałek, gdzie można zobaczyć czynną, zabytkową linię produkcji zapałek.

Zaskakujący Radom

Radom to jedno z najstarszych polskich miast i czternaste co do wielkości miasto w Polsce. Do najważniejszych miejsc zabytkowych zalicza się Miasto Kazimierzowskie z resztkami murów obronnych i zamku królewskiego oraz zabytkowymi kamieniczkami. Warty zwiedzenia jest późnogotycki, ceglany klasztor bernardynów. Radom słynie z międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show.

Interesujący Sosnowiec

Sosnowiec to stosunkowo duże i atrakcyjne pod względem zabytków miasto, które może wydawać się niedocenione przez turystów. Do najciekawszych zabytków zalicza się Zamek Sielecki, którego początki sięgają średniowiecza. W Sosnowcu można podziwiać piękne, XIX-wieczne pałace sosnowieckich przemysłowców, w tym Pałac Schoena i Pałac Dietla. Dla melomanów ważna może być informacja, że w Sosnowcu stoi dom, w którym urodził się Jan Kiepura.

Słynący z pierników Toruń

Toruń średniowieczny Zespół Miejski Torunia wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi najlepszy przykład gotyckiej architektury ceglanej. Toruń nieodłącznie kojarzy się ze smakowitymi piernikami oraz osobą wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, przy czym w mieście udostępniono do zwiedzania muzeum mieszczące się w kamienicy uznawanej za miejsce narodzin astronoma. Zwiedzając Toruń warto zwrócić uwagę na ruiny Zamku Krzyżackiego, zabytkowe kamienice kupieckie, czy Niewidzialny Dom przeznaczony do zwiedzania w ciemności.

Pozytywne Kielce

Kielce znalazły swoje miejsce w kilku powiedzeniach, które mogą przynosić niezbyt pozytywne skojarzenia. Pomimo to jest to bardzo przyjazne i zadbane miasto, na którego zwiedzanie warto poświęcić co najmniej jeden weekend. Najcenniejszym zabytkiem Kielc jest barokowy Pałac Biskupi, wewnątrz którego można podziwiać fragmenty wystroju z XVII/XVIII wieku. Przyrodniczą atrakcję miasta stanowi rezerwat Kadzielnia, powstały na terenie kamieniołomu. Turyści mogą tam zwiedzać podziemną trasę łączącą kilka grot i jaskiń.

Alergolog Alergolog dziecięcy Androlog Anestezjolog Angiochirurg Angiolog Audiolog, foniatra Bariatra Chirurg Chirurg dziecięcy Chirurg naczyniowy Chirurg onkologiczny Chirurg plastyczny Chirurg stomatologiczny Chirurg szczękowy Choroby tropikalne Choroby zakaźne Dermatolog Diabetolog Diabetolog dziecięcy Diagnostyk Dietetyk Endokrynolog Endokrynolog dziecięcy Farmakolog Fizjoterapeuta Fizjoterapeuta dziecięcy Flebolog Gastroenterolog Gastrolog Gastrolog dziecięcy Genetyk Geriatra Ginekolog Ginekolog dziecięcy Ginekolog onkologiczny Hematolog Hematolog dziecięcy Hepatolog Higienistka stomatologiczna Hipertensjolog Histopatolog Immunolog Internista Kardiochirurg Kardiolog Kardiolog dziecięcy Laryngolog Laryngolog dziecięcy Lekarz Lekarz rodzinny Lekarz sportowy Logopeda Medycyna estetyczna Medycyna lotnicza Medycyna morska Medycyna naturalna Medycyna nuklearna Medycyna ratunkowa Medycyna sądowa Medycyny pracy Nefrolog Nefrolog dziecięcy Neonatolog Neurochirurg Neurochirurg dziecięcy Neurolog Neurolog dziecięcy Okulista Okulista dziecięcy Onkolog Onkolog dziecięcy Optometrysta Ortodonta Ortopeda Ortopeda dziecięcy Ortoptysta Osteopata Patolog Patomorfolog Pediatra Perinatolog Periodontolog Położna/Położny Proktolog Protetyk Psychiatra Psychiatra dziecięcy Psycholog Psycholog dziecięcy Psychoterapeuta Pulmonolog Pulmonolog dziecięcy Radiolog Radioterapeuta Rehabilitacja medyczna Rentgenodiagnosta Reumatolog Seksuolog Stomatolog Stomatolog dziecięcy Terapeuta Toksykolog Torakochirurg Transplantolog Ultrasonografista Urolog Urolog dziecięcy W trakcie specjalizacji Wenerolog
© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.