Medycyny pracy

Medycyny pracy prywatnie i w przychodni

Medycyna pracy, Poradnia medycyny pracy

Medycyna pracy to swoistego rodzaju wielo-dyscyplinowa dziedzina chroniąca zdrowie pracujących osób. Ma za zadanie chronić ich przed szkodliwym wpływem różnych, niekorzystnych czynników środowiskowych. Medycyna pracy zajmuje się także profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zawodowych. Lekarz medycyny pracy ma za zadanie wychwytywać zagrożenia pojawiające się w danej grupie zawodowej.

Okresowo wszyscy pracownicy są poddawani badaniom kontrolnym, a jeśli ktoś wraca do pracy po dłuższej przerwie w aktywności zawodowej, to dodatkowo musi wybrać się do poradni medycyny pracy. W tym celu otrzymuje się skierowanie na badania od swojego pracodawcy i jest to obowiązek osoby zatrudniającej swoich pracowników. W zależności od wykonywanego zawodu, nieco inaczej będzie wyglądać badanie i inne pytania diagnostyczne będzie zadawał lekarz.

Badający instruuje także badanych na temat tego w jaki sposób mogą jeszcze bardziej dbać o swoje zdrowie na danym stanowisku pracy i co mogą zrobić, aby jak najdłużej pozostać w pełni sił i cieszyć się zdrowiem, bez dodatkowych chorób zawodowych.