Każdy kto marzy o lataniu musi mieć świadomość, że jednym z kluczowych wymogów jest jego stan zdrowia. Dotyczy to zarówno latania na paralotni, szybowcem, samolotem bądź śmigłowcem i nie ma znaczenia czy jest to pasja czy zawód. Oprócz nich świadectwa kwalifikacji muszą uzyskać również, np. stewardessy, a także skoczkowie spadochronu. W każdym z tych przypadków niezbędne są odpowiednie badania lotniczo-lekarskie.
Do poradni medycyny lotniczej powinno się zgłosić będąc wypoczętym, bez objawów jakiejkolwiek choroby i na czczo, a także zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, ostatnie orzeczenie lotniczo- lekarskie, szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe z niezbędnym zabezpieczeniem (jeżeli się stosuje) i, w przypadku pracowników firm lotniczych, skierowanie na badanie lotniczo- lekarskie.
Wybór poradni medycyny lotniczej lub lekarza orzecznika w dużej mierze determinowany będzie od tego, w jakiej części kraju zamieszkuje kandydat na pilota. Przed wizytą warto sprawdzić informacje stronie internetowej, dotyczące m.in. takich kwestii jak odpowiednie przygotowanie do badań oraz wymogi formalne do ich przeprowadzenia.