Lekarz sportowy

Lekarz sportowy prywatnie i w przychodni

Lekarz sportowy, poradnia medycyny sportowej

Pod opieką lekarza medycyny sportowej powinny być wszystkie osoby prowadzące aktywny tryb życia, nie tylko zawodowi sportowcy, ale także amatorzy i osoby które ze względu na swój stan zdrowia powinny dbać o aktywność ruchową. W poradni medycyny sportowej kwalifikuje się zawodników do do uprawiania określonej dyscypliny sportu, przeprowadza się badania kontrolne i okresowe sportowców.

Oprócz tego kontroluje się efekty stosowanych metod treningowych i ustala te najbardziej optymalne, a także zajmuje się odnową biologiczną po treningach i zawodach. Do poradni medycyny sportowej warto udać się przed planowanym rozpoczęciem aktywności fizycznej, kiedy zajdzie potrzeba uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania danej dyscypliny sportowej lub w celu skontrolowania organizmu po przebytym urazie.

Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych. Poradnie medycyny sportowej przyjmują pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również prywatnie.