Przygotowanie pociechy do wizyty w poradni ginekologii dziecięcej to delikatna sprawa. Szczególnie wstyd przed okazaniem najintymniejszych części ciała mają małe dziewczynki, dlatego pierwsze wizyty mogą mieć charakter adaptacyjny a nie diagnostyczny. Podczas samej wizyty matka powinna towarzyszyć córce do 16-go roku życia i wyrazić za nią zgody na przeprowadzenie badań.
Do poradni ginekologii dziecięcej należy się udać, kiedy u niemowlęcia płci żeńskiej stwierdzono wady rozwojowe w okolicach narządów płciowych lub z dróg rodnych wydostaje się podbarwiona na zielono czy krwista wydzielina, u malutkiej dziewczynki pojawiają się symptomy dojrzewania płciowego, 13-14-latka nie wykazuje objawów dojrzewania płciowego, u dziecka lub nastolatki stwierdzono zaburzenia hormonalne, które mogą rzutować na zdrowie układu rozrodczego albo też występują zaburzenia w regularnym wcześniej miesiączkowaniu, dziecko padło ofiarą gwałtu lub innego zabronionego czynu seksualnego, pojawiły się dolegliwości bólowe w podbrzuszu lub w zewnętrznych okolicach intymnych oraz gdy dotykiem stwierdza się guzy w tej okolicy.
Pierwsze wizyty u ginekologa dziecięcego rzutują na całe dorosłe życie młodej pacjentki, dlatego należy wybrać takiego specjalistę, który jest cierpliwy, taktowny i delikatny. Wizyty w poradni ginekologii dziecięcej mogą odbywać się prywatnie lub na Narodowy Fundusz Zdrowia.