Gastrolog - podstawowe informacje

Gastrolog

Gastrolog to internista specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób narządów trawiennych, w tym przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustki i woreczka żółciowego. Ten specjalista leczy takie schorzenia jak bóle brzucha, wrzody, biegunkę, nowotwory, żółtaczkę oraz wykonuje złożone procedury diagnostyczne i terapeutyczne z wykorzystaniem endoskopów do wizualizacji narządów wewnętrznych.

Gastroenterologia obejmuje również dziedzinę hepatologii - diagnostyka i leczenie chorób wątroby i dróg żółciowych. Dodatkowe obszary zainteresowania obejmują odżywianie i niedobory żywieniowe, a także zapobieganie i badania przesiewowe, szczególnie w kierunku raka jelita grubego.

Gastroenterologia wymaga coraz bardziej złożonych decyzji; opanowanie coraz większej liczby technik endoskopowych, zarówno diagnostycznych, jak i terapeutycznych; zrozumienie wrażliwości, specyficzności, stosunku korzyści do ryzyka oraz kosztów i korzyści szerokiego wachlarza technik diagnostycznych i opcji terapeutycznych; oraz znajomość coraz bardziej złożonej nauki leżącej u podstaw praktyki gastroenterologicznej. Jest to specjalizacja wymagająca dużej sprawności manualnej i umiejętności analitycznego rozwiązywania problemów.

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.