Gastroenterolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego, mającym uprawnienia do wykonywaniem badań takich jak gastroskopia i kolonoskopia. Choroby układu pokarmowego często wiążą się z trudnymi do wyleczenia dolegliwościami, dlatego z wizytą w poradni gastroenterologicznej nie należy zwlekać, zwłaszcza jeśli zaobserwuje się takie objawy jak: zgaga, bóle brzucha, mdłości, wymioty, zaburzenia przełykania, wzdęcia i uporczywe gazy, odbijanie się, zaparcia, ból przy defekacji czy nieprawidłowy wygląd stolca.
Gastroenterolog najczęściej zajmuje się leczeniem refluksu żołądkowo-przełykowego, chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, chorób wątroby, trzustki, zespołem jelita wrażliwego, zaburzeniami trawienia. Pierwsza wizyta w poradni gastroenterologicznej rozpoczyna się wywiadem medycznym w trakcie, którego lekarz zapyta o odżywiania, wypróżnienia i przyjmowane leki. Wykonane zostanie także badanie palpacyjne okolic brzucha, mające na celu określenie miejsca odczuwania bólu.
Pacjent może zostać poddany także innym badaniom, takim jak: gastroskopia, kolonoskopia, USG jamy brzusznej, badanie biochemiczne krwi, badanie stolca, różne testy diagnostyczne. Poradnia gastroenterologiczna przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale można także zapisać się na prywatną wizytę.