Dobro dziecka jest dla rodziców bardzo ważne, dlatego robią wszystko, aby maluch zdrowo rósł i prawidłowo się rozwijał. Jednak czasami, mimo najlepszych chęci, młodzi rodzice nieświadomie popełniają błędy, wynikające z braku wiedzy i doświadczenia. W niektórych przypadkach konieczne są wizyty w poradni rehabilitacyjnej dla dzieci. Dobrze jest, aby fizjoterapeuta zobaczył dziecko w okolicy 3 miesiąca życia, ponieważ już wtedy można wychwycić pewne nieprawidłowości, a wcześnie rozpoczęta fizjoterapia zapobiega trwałym zmianom w organizmie i hamuje nieprawidłowe procesy rozwojowe.
Do poradni rehabilitacyjnej dla dzieci należy udać się po zaobserwowaniu takich objawów jak: brak lub bardzo mała ruchliwość rączek i nóżek, zaciskanie piąstek po skończeniu 3 miesiąca życia, niesymetryczne układania ciała, zbyt częste prężenie i prostowanie się, wyginanie się na kształt litery C, zaburzenia napięcia mięśniowego, obracanie główki w jedną stronę lub nadmierne układanie się na jeden bok, brak postępu w rozwoju, a także w przypadku innych niepokojących symptomów. Po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami, fizjoterapeuta sprawdzi typowe dla wieku odruchy i zachowanie podczas leżenia na plecach i brzuchu, cechy motoryczne, a u starszych dzieci – postawę ciała.
Fizjoterapia dziecięca oparta jest na indywidualnie dobranych metodach i technikach leczenia. Rodzicom zostają także przekazane cenne wskazówki w postępowaniu z maluchem. Specjalista zaleci zestaw ćwiczeń, które systematycznie wykonywane, przyniosą poprawę i nie narażą dziecka na pogłębianie problemu. Do poradni rehabilitacyjnej można udać się w ramach ubezpieczenia w NFZ lub prywatnie.