Endokrynolog

Endokrynolog prywatnie i w przychodni

Endokrynolog, Poradnia endokrynologiczna

Endokrynolog jest lekarzem zajmującym się układem dokrewnym człowieka. Nieprawidłowa praca gruczołów wydzielania wewnętrznego, a co za tym idzie nieodpowiednie poziomy hormonów są sytuacją w której pomogą specjaliści w poradni endokrynologicznej.

Problemy hormonalne mogą pojawić się nawet w dzieciństwie i powodować zaburzenia rozwojowe (np. brak hormonu wzrostu), w okresie dorastania, życiu dorosłym powodując np. zaburzenia miesiączkowania u kobiet czy nawet niepłodność, a także nieprawidłowe poziomy hormonów mogą powodować zaburzenia metaboliczne. To groźne schorzenia wymagające terapii u endokrynologa i często sztucznego suplementowania brakujących lub niewystarczających hormonów.

Bardzo powszechne zaburzenia pracy tarczycy na przykład, kwalifikują dużą część społeczeństwa do współpracy z endokrynologiem. Można skorzystać z jego usług w ramach NFZ albo w gabinetach prywatnych. Bez względu jednak na wybraną metodę, należy regularnie odwiedzać endokrynologa i ściśle stosować się do jego zaleceń.