Diabetolog dziecięcy

Diabetolog dziecięcy prywatnie i w przychodni

Diabetolog dziecięcy, poradnia diabetologiczna dla dzieci

W dzisiejszych czasach cukrzyca jest jedną z najbardziej postępujących chorób cywilizacyjnych. Wywołuje ją zmniejszone wydzielanie insuliny lub jej całkowity brak. Coraz częściej zdarza się, że na cukrzycę typu pierwszego chorują także dzieci.

Do poradni diabetologicznej dla dzieci należy udać się wtedy, gdy zaobserwujemy, że dziecko dużo pije i często oddaje mocz, narzeka na ciągłe zmęczenie lub kiedy nastąpi nagła utrata wagi. W poradni, lekarz postawi diagnozę i przedstawi plan leczenia, a także podejmie działania edukacyjne i profilaktyczne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że cukrzyca nie dotyka tylko dziecka, ale całej rodziny, która musi niejako podporządkować się pod życie z chorobą.

Na każdą wizytę w poradni diabetologicznej dziecko musi przynosić dzienniczek diabetyka, a także aktualne wyniki z badania ogólnego moczu i poziomu cukru we krwi. Bardzo często diabetolog współpracuje z dietetykiem, ponieważ prawidłowe odżywianie stanowi kluczową kwestię terapii przeciwcukrzycowej. Do poradni można zapisać dziecko na NFZ lub prywatnie.