Diabetolog - podstawowe informacje

Diabetolog

Diabetolog - internista, który koncentruje się na zaburzeniach gruczołów wewnętrznych (endokrynologicznych), takich jak tarczyca i nadnercza. Główne problemy, z jakimi spotykają się endokrynolodzy, to wole, guzki tarczycy, dysfunkcja tarczycy, cukrzyca, hiper- i hipokalcemia, zaburzenia kory nadnerczy, nadciśnienie endokrynologiczne, zaburzenia gonad, zaburzenia równowagi sodu i wody, objawy zaburzeń przysadki mózgowej, hiperlipidemia.

Chociaż otyłość nie jest ściśle zaburzeniem endokrynologicznym, uważana jest za część spektrum endokrynologii, ponieważ często wchodzi w zakres diagnostyki różnicowej chorób endokrynologicznych i jest głównym elementem leczenia cukrzycy typu 2.

Zapobieganie koncentruje się na powikłaniach otyłości, cukrzycy, hiperlipidemii, chorobach tarczycy i jatrogennym działaniu glikokortykoidów. Endokrynolodzy są wzywani do leczenia problemów związanych z nieprawidłowym wzrostem, wczesnym lub późnym dojrzewaniem, nadmiernym wzrostem włosów, wysokim poziomem glukozy lub wapnia we krwi, osteoporozą, guzami przysadki i rozmnażaniem.

Prowadzą konsultacje dla pacjentów z chorobami pooperacyjnymi i przewlekłymi, którzy wymagają specjalnego wsparcia żywieniowego, często biorą udział w badaniach podstawowych lub klinicznych.

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.