Choroby tropikalne

Choroby tropikalne prywatnie i w przychodni

Choroby tropikalne, poradnia chorób tropikalnych

W czasach, kiedy ludzie podróżują po całym świecie i odwiedzają coraz bardziej egzotyczne miejsca, kluczową sprawą jest zgłoszenie się do poradni chorób tropikalnych. Najlepiej jest zrobić to na 6 do 8 tygodni przed podróżą. Dzięki temu będzie można przeprowadzić wszystkie niezbędne szczepienia. Na konsultacji w poradni należy przedstawić podstawowe informacje o wyjeździe i stanie swojego zdrowia w celu optymalnego przygotowania pacjenta.

Największe ryzyko zakażenia patogenami nietypowymi dla obszaru Polski pojawia się w przypadku wyjazdu do krajów, gdzie występują choroby tropikalne. Chcąc wyjechać, np. do Ghany, Kongo, Kamerunu czy Nigerii należy zaszczepić się przeciw żółtej gorączce, ale zalecane są także takie szczepienia jak: na dur brzuszny, WZW typu A i B, wściekliznę, zakażenie meningokokami, cholerę, kleszczowe zapalenie mózgu, błonice, tężec, krztusiec, polio i odrę.

Każdy kto chce podróżować do egzotycznych krajów musi mieć świadomość tego, że w niektórych krajach konieczne jest podsiadanie potwierdzenia wykonania danych szczepień. Brak takiego dokumentu może skutkować przymusowym szczepieniem na granicy lub odbyciem kwarantanny na koszt podróżnego. W Polsce szczepienia przeciw chorobom tropikalnym można wykonać w ramach usług świadczonych przez NFZ lub prywatnie.