Chirurg

Chirurg prywatnie i w przychodni

Chirurg, Poradnia chirurgii ogólnej

Chirurg to lekarz zajmujący się operacyjnym leczeniem danego schorzenia. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą być bardzo precyzyjne, opanowane i odporne na stres. Nierzadko operują maleńkie narządy u dziecka, albo szybko muszą ratować życie dorosłego po groźnym wypadku.

Do poradni chirurgii ogólnej trafiają osoby potrzebujące zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej np. wycięcie wyrostka robaczkowego czy usunięcie przepukliny. Chirurg ogólny zajmuje się przeprowadzaniem operacji i przygotowaniem do niej swojego pacjenta. Zwykle operacje takie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Z pomocy chirurgów ogólnych korzysta się z reguły w ramach NFZ, jednak istnieje możliwość wykonania operacji również prywatnie.

Do poradni chirurgicznych pacjenci zgłaszają się także wtedy, gdy interwencja specjalisty jest potrzebna w mniejszym zakresie i wystarczy wtedy znieczulenie miejscowe jak np. przy zszywaniu ran. Ta gałąź medycyny sprawia, że wielu pacjentów każdego dnia może dzięki operacjom pozbyć się problemów zdrowotnych i wracać powoli do zdrowia.