Audiolog, foniatra

Audiolog, foniatra prywatnie i w przychodni

Audiolog, foniatra, Poradnia audiologiczna

Audiolog to specjalista zajmujący się różnego rodzaju zaburzeniami słuchu występującymi zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Często wizyta w poradni audiologicznej jest wynikiem skierowania tam pacjenta przez laryngologa.

Audiolog sprawdza czy u danej osoby występuje ubytek słuchu i po postawionej diagnozie decyduje, co dla niej będzie najlepszą formą terapii i leczenia. Audiologa często odwiedzają rodzice z małymi dziećmi, które dosyć późno zaczynają mówić, gdyż przyczyną tego stanu rzeczy mogą być problemy ze słuchem. Poradnie audiologiczną można odwiedzić w ramach NFZ, ale również można się udać do specjalisty do prywatnego gabinetu.

Jeśli ktoś często przechodzi zapalenia ucha środkowego, także warto udać się na kontrolę do audiologa i wykonać badanie audiologiczne. Jest kilka rodzajów badań, ale o rodzaju tego odpowiedniego zadecyduje już właśnie audiolog w zależności od wieku pacjenta oraz od zgłaszanych przez niego dolegliwości. Trafna diagnoza jest bardzo ważna, bo od niej zależy jakość życia pacjenta.