Jak otrzymać receptę online od lekarza?

Jak otrzymać receptę online od lekarza?

Technologia ułatwia i przyspiesza wiele spraw. E-recepta sprawia, że uzyskanie zlecenia na zakup leku w aptece nie wymaga osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie załatwić taką sprawę przez internet! Recepta online stanowi część systemu Internetowych Kont Pacjentów (IKP). Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl lub aplikacji mobilnej. Z kolei lekarz, który wystawia zlecenie na lek, musi mieć dostęp do systemu e-zdrowie (P1) oraz możliwość złożenia podpisu elektronicznego – kwalifikowanego, osobistego, zaufanego lub certyfikatem e-ZLA uzyskanym w ZUS-ie. Lekarz wystawi e-receptę na podstawie oceny stanu zdrowia, objawów i historii medycznej pacjenta. Albo po osobistym przebadaniu w gabinecie, albo po dowolnej formie teleporady i konsultacji.

Od 8 stycznia 2020 r. wszystkie recepty muszą być elektroniczne, ale są wyjątki

Pilotażowy program e-recept rozpoczął się w maju 2018 roku, a od początku 2019 możliwość zrealizowania zlecenia online mają wszystkie apteki w Polsce. Naturalnym krokiem naprzód było wprowadzenie obligatoryjnych recept online. Tym samym każdy taki dokument musi trafić do systemu – prawie każdy, gdyż prawo przewiduje kilka wyjątków.

Papierowa forma jest dopuszczalna:

 • przy imporcie docelowym przepisanego leku;
 • w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (awaria usługi, brak połączenia internetowego itd.);
 • dla recept wystawianych w trybie pro auctore i pro familiae (decyzja należy do lekarza lub asystenta);
 • podczas wypisywania zlecenia dla osoby o nieznanej tożsamości.

W szczególnych przypadkach receptę mogą wystawić również farmaceuci, pielęgniarki, położne i asystenci medyczni, którzy działają „w imieniu” lekarzy. Nie zmienia to faktu, że recepta online musi być opatrzona ważnym podpisem elektronicznym. Jeżeli dana osoba, która pracuje w ochronie zdrowia, nie ma własnego profilu w systemie, nie będzie w stanie zakończyć całego procesu. Wtedy pozostaje forma papierowa… lub korzystanie z danych i podpisu lekarza oraz

Składanie wniosku o receptę online krok po kroku

Lekarz może wydrukować e-receptę w gabinecie na życzenie pacjenta, który uda się z papierowym dokumentem do apteki. Niektóre osoby, zwłaszcza seniorzy, wciąż mają problem z korzystaniem z usług internetowych. Dystans wynika przede wszystkim z różnego rodzaju obaw – tymczasem złożenie wniosku o e-receptę jest naprawdę bezpieczne, proste i szybkie!

Jak otrzymać receptę online od lekarza?

Jak otrzymać receptę online od lekarza?

Poniższy przykład bazuje na formularzu medycznym z serwisu e-lekarz24h.pl, aczkolwiek teleporady w przychodniach NFZ-u dają porównywalne możliwości… o ile w ogóle je organizują. Aby otrzymać receptę online od lekarza bez wizyty w gabinecie, należy podać:

 • nazwę potrzebnego leku, ilość opakowań;
 • informacje o stanie zdrowia (choroby, operacje, alergie, przyjmowane leki, ciąża);
 • swoje dane osobowe:
  • imię i nazwisko;
  • PESEL;
  • numer telefonu;
  • adres e-mail;
  • adres miejsca zamieszkania;
 • dokumentację medyczną w załączniku.

Czy za e-receptę trzeba zapłacić?

Kwestia opłat za e-receptę zależy od tego, z jakiego rodzaju opieki zdrowotnej korzystasz. Jeśli idziesz do przychodni w ramach przysługującego ci ubezpieczenia zdrowotnego lub korzystasz z teleporady na NFZ, nie ponosisz dodatkowych kosztów. Pozostaje kwestia dostępności lekarzy. Jeżeli idziesz do prywatnej przychodni lub składasz wniosek internetowy do takiej placówki, musisz wnieść stosowną opłatę. Albo wykupić prywatny pakiet ubezpieczenia w danej sieci medycznej.

Realizacja e-recepty w aptece

Każdą receptę online można odebrać za pośrednictwem IKP – do logowania potrzebny jest Profil Zafuany, e-dowód osobisty lub usługa bankowości elektronicznej. Nie wszystkie banki dają swoim klientom taką możliwość. W IKP do wyboru są 3 drogi powiadomień z e-receptą dla pacjenta (można korzystać z więcej niż jednej):

 • SMS z 4-cyfrowym kodem;
 • e-mail z plikiem PDF do pobrania (kod QR, pod którym również znajduje się kod z cyfr);
 • aplikacja mObywatel lub mojeIKP (kod QR, kod cyfrowy).

W aptece pacjent może podać farmaceucie kod QR do zeskanowania lub podyktować 4 cyfry – w tym drugim przypadku musi jeszcze podać numer PESEL osoby, na którą lekarz wystawił e-receptę. Po pomyślnej weryfikacji pozostaje tylko zapłacić za lek. Warto dodać, że w IKP znajdują się też informacje o zaleconym dawkowaniu i możliwość zgłoszenia kolejnego zapotrzebowania na ten sam środek – już bez wypełniania formularza.

Dodany: 2022-11-30 Odsłon: 94

Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.Oferta platformy BliskiLekarz.pl
 • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.