Technologia ułatwia i przyspiesza wiele spraw. E-recepta sprawia, że uzyskanie zlecenia na zakup leku w aptece nie wymaga osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie załatwić taką sprawę przez internet! Recepta online stanowi część systemu Internetowych Kont Pacjentów (IKP). Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl lub aplikacji mobilnej. Z kolei lekarz, który wystawia zlecenie na lek, musi mieć dostęp do systemu e-zdrowie (P1) oraz możliwość złożenia podpisu elektronicznego – kwalifikowanego, osobistego, zaufanego lub certyfikatem e-ZLA uzyskanym w ZUS-ie. Lekarz wystawi e-receptę na podstawie oceny stanu zdrowia, objawów i historii medycznej pacjenta. Albo po osobistym przebadaniu w gabinecie, albo po dowolnej formie teleporady i konsultacji.
Pilotażowy program e-recept rozpoczął się w maju 2018 roku, a od początku 2019 możliwość zrealizowania zlecenia online mają wszystkie apteki w Polsce. Naturalnym krokiem naprzód było wprowadzenie obligatoryjnych recept online. Tym samym każdy taki dokument musi trafić do systemu – prawie każdy, gdyż prawo przewiduje kilka wyjątków.
Papierowa forma jest dopuszczalna:
W szczególnych przypadkach receptę mogą wystawić również farmaceuci, pielęgniarki, położne i asystenci medyczni, którzy działają „w imieniu” lekarzy. Nie zmienia to faktu, że recepta online musi być opatrzona ważnym podpisem elektronicznym. Jeżeli dana osoba, która pracuje w ochronie zdrowia, nie ma własnego profilu w systemie, nie będzie w stanie zakończyć całego procesu. Wtedy pozostaje forma papierowa… lub korzystanie z danych i podpisu lekarza oraz
Lekarz może wydrukować e-receptę w gabinecie na życzenie pacjenta, który uda się z papierowym dokumentem do apteki. Niektóre osoby, zwłaszcza seniorzy, wciąż mają problem z korzystaniem z usług internetowych. Dystans wynika przede wszystkim z różnego rodzaju obaw – tymczasem złożenie wniosku o e-receptę jest naprawdę bezpieczne, proste i szybkie!
Poniższy przykład bazuje na formularzu medycznym z serwisu e-lekarz24h.pl, aczkolwiek teleporady w przychodniach NFZ-u dają porównywalne możliwości… o ile w ogóle je organizują. Aby otrzymać receptę online od lekarza bez wizyty w gabinecie, należy podać:
Kwestia opłat za e-receptę zależy od tego, z jakiego rodzaju opieki zdrowotnej korzystasz. Jeśli idziesz do przychodni w ramach przysługującego ci ubezpieczenia zdrowotnego lub korzystasz z teleporady na NFZ, nie ponosisz dodatkowych kosztów. Pozostaje kwestia dostępności lekarzy. Jeżeli idziesz do prywatnej przychodni lub składasz wniosek internetowy do takiej placówki, musisz wnieść stosowną opłatę. Albo wykupić prywatny pakiet ubezpieczenia w danej sieci medycznej.
Każdą receptę online można odebrać za pośrednictwem IKP – do logowania potrzebny jest Profil Zafuany, e-dowód osobisty lub usługa bankowości elektronicznej. Nie wszystkie banki dają swoim klientom taką możliwość. W IKP do wyboru są 3 drogi powiadomień z e-receptą dla pacjenta (można korzystać z więcej niż jednej):
W aptece pacjent może podać farmaceucie kod QR do zeskanowania lub podyktować 4 cyfry – w tym drugim przypadku musi jeszcze podać numer PESEL osoby, na którą lekarz wystawił e-receptę. Po pomyślnej weryfikacji pozostaje tylko zapłacić za lek. Warto dodać, że w IKP znajdują się też informacje o zaleconym dawkowaniu i możliwość zgłoszenia kolejnego zapotrzebowania na ten sam środek – już bez wypełniania formularza.
Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.