AZS a wizyta u dermatologa. Jak często warto badać skórę?

AZS a wizyta u dermatologa. Jak często warto badać skórę?

Choroby dermatologiczne (i nie tylko) wymagają konsultacji z lekarzem. Tylko on może w 100% postawić odpowiednią diagnozę. Jak często chodzić do specjalisty, jeśli borykasz się z atopowym zapaleniem skóry?

Wiele osób uważa, że wizyta u dermatologa nie jest konieczna i udaje się do niego w ostateczności. To ogromny błąd, szczególnie na początku pojawienia się zmian na skórze. Po pierwsze diagnoza postawiona przez nas samych może być błędna. Po drugie nieprawidłowa pielęgnacja i leczenie mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu skóry. W naszym artykule dowiesz się, jak często należy korzystać z pomocy specjalisty w przypadku AZS.

Atopowe zapalenie skóry – choroba XXI wieku

Coraz więcej pacjentów słyszy w gabinecie lekarskim diagnozę – atopowe zapalenie skóry. Czy wiesz, czym charakteryzuje się ta choroba? Pokażemy ci, że wcale nie tak łatwo samemu ją zdiagnozować i konsultacja ze specjalistą jest konieczna. Przede wszystkim AZS należy do schorzeń przewlekłych. Jej nawrotowy charakter może wprowadzać zamieszanie i dezinformację dla pacjenta. Spokojnie – to normalne, że AZS nie wykazuje objawów nawet przez dłuższy czas. Nazywa się to remisją. AZS dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Przyczyny AZS – ważne w wywiadzie lekarskim

W wywiadzie lekarskim dotyczącym atopowego zapalenia skóry objawy są bardzo ważne. Równie ważne są informacje o potencjalnych czynnikach, które mogą mieć wpływ na jego występowanie.

Dermatolog musi wiedzieć, czy:

  • w twojej rodzinie występowało AZS – być może twoja mama nie cierpi na atopowe zapalenie skóry, ale babcia miała z nim do czynienia;
  • pracujesz z czynnikami alergizującymi lub detergentami;
  • masz alergie pokarmowe;
  • cierpisz na astmę oskrzelową, katar sienny lub alergiczne zapalenie spojówek.

Za czynniki, które nie są obojętne na wystąpienie AZS, uważa się również przewlekły stres, ale także zmiany klimatyczne i coraz większe zanieczyszczenia środowiska.

Objawy atopowego zapalenia skóry – powiedz o nich swojemu lekarzowi

Pierwsza wizyta u dermatologa powinna się odbyć, jeśli tylko zaobserwujesz niepokojące zmiany na skórze. Nie dotyczą tylko twarzy. Pojawiają się na całym ciele, ale także na owłosionej skórze głowy.

AZS a wizyta u dermatologa. Jak często warto badać skórę?

Symptomy AZS to najczęściej:

  • stan zapalny i zaczerwienienie;
  • łuszcząca się, sucha skóra;
  • świąd o różnym nasileniu;
  • zmiany wypełnione płynem.

Atopowe zapalenie skóry – jak często chodzić do dermatologa?

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, pierwsza wizyta konieczna jest w celu ustalenia diagnozy. To na niej dowiesz się, w jaki sposób należy leczyć i pielęgnować skórę. Otrzymasz indywidualną terapię, ogólną lub miejscową z uwzględnieniem ewentualnych alergii czy chorób. Kolejną wizytę warto zarezerwować tuż po jej zakończeniu, aby wiedzieć co dalej. W czasie długich remisji, gdy zmiany nie występują, nie ma konieczności zbyt częstych wizyt u lekarza. Jednak gdy tylko się pojawią, warto się do niego udać.

Częstotliwość wizyt u lekarza dla osób z AZS jest indywidualną kwestią. Sama choroba może mieć różny przebieg, nie da się jej wyleczyć całkowicie. Ma etapy remisji i zaostrzenia. Zawsze należy konsultować niepokojące zmiany w wyglądzie skóry. Nie wolno ich bagatelizować, aby nie pogorszyć jej stanu.

Dodany: 2022-05-31 Odsłon: 26714

Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.


Oferta platformy BliskiLekarz.pl
  • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.