Choroby dermatologiczne (i nie tylko) wymagają konsultacji z lekarzem. Tylko on może w 100% postawić odpowiednią diagnozę. Jak często chodzić do specjalisty, jeśli borykasz się z atopowym zapaleniem skóry?
Wiele osób uważa, że wizyta u dermatologa nie jest konieczna i udaje się do niego w ostateczności. To ogromny błąd, szczególnie na początku pojawienia się zmian na skórze. Po pierwsze diagnoza postawiona przez nas samych może być błędna. Po drugie nieprawidłowa pielęgnacja i leczenie mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu skóry. W naszym artykule dowiesz się, jak często należy korzystać z pomocy specjalisty w przypadku AZS.
Coraz więcej pacjentów słyszy w gabinecie lekarskim diagnozę – atopowe zapalenie skóry. Czy wiesz, czym charakteryzuje się ta choroba? Pokażemy ci, że wcale nie tak łatwo samemu ją zdiagnozować i konsultacja ze specjalistą jest konieczna. Przede wszystkim AZS należy do schorzeń przewlekłych. Jej nawrotowy charakter może wprowadzać zamieszanie i dezinformację dla pacjenta. Spokojnie – to normalne, że AZS nie wykazuje objawów nawet przez dłuższy czas. Nazywa się to remisją. AZS dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
W wywiadzie lekarskim dotyczącym atopowego zapalenia skóry objawy są bardzo ważne. Równie ważne są informacje o potencjalnych czynnikach, które mogą mieć wpływ na jego występowanie.
Za czynniki, które nie są obojętne na wystąpienie AZS, uważa się również przewlekły stres, ale także zmiany klimatyczne i coraz większe zanieczyszczenia środowiska.
Pierwsza wizyta u dermatologa powinna się odbyć, jeśli tylko zaobserwujesz niepokojące zmiany na skórze. Nie dotyczą tylko twarzy. Pojawiają się na całym ciele, ale także na owłosionej skórze głowy.
Tak jak wyżej wspomnieliśmy, pierwsza wizyta konieczna jest w celu ustalenia diagnozy. To na niej dowiesz się, w jaki sposób należy leczyć i pielęgnować skórę. Otrzymasz indywidualną terapię, ogólną lub miejscową z uwzględnieniem ewentualnych alergii czy chorób. Kolejną wizytę warto zarezerwować tuż po jej zakończeniu, aby wiedzieć co dalej. W czasie długich remisji, gdy zmiany nie występują, nie ma konieczności zbyt częstych wizyt u lekarza. Jednak gdy tylko się pojawią, warto się do niego udać.
Częstotliwość wizyt u lekarza dla osób z AZS jest indywidualną kwestią. Sama choroba może mieć różny przebieg, nie da się jej wyleczyć całkowicie. Ma etapy remisji i zaostrzenia. Zawsze należy konsultować niepokojące zmiany w wyglądzie skóry. Nie wolno ich bagatelizować, aby nie pogorszyć jej stanu.
Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.