Negatywna opinia o lekarzu – czy lekarz może ją usunąć?

Negatywna opinia o lekarzu – czy lekarz może ją usunąć?

Wielu pacjentów pisze negatywne opinie o lekarzach.Nic w tym dziwnego ponieważ w każdej branży łatwiej zdobyć negatywne opinie niż te pozytywne.Po prostu potencjalny klient (a pacjent lekarza jest niejako klientem) łatwiej i chętniej napisze negatywną opinię niż pozytywną.

Internet jest idealnym miejscem do dzielenia się opiniami (opinię można dodać szybko oraz szybko zobaczy ją duża grupa odbiorców) – także o lekarzach, przychodniach, klinikach czy innych usługach medycznych. Większość badanych osób ufa opiniom znalezionym w Internecie na takim samym poziomie jak rekomendacjom od znajomych (lub nawet większym). W sieci internetowej jest mnóstwo miejsc, które zachęcają do dzielenia się opiniami na temat lekarzy czy klinik jak np. portale https://bliskilekarz.pl lub znanylekarz.pl. Niestety coraz częściej błędne przeświadczenie anonimowości w sieci internet sprawia, że komentarze są krzywdzące a nawet wulgarne. Czasem marketing medyczny powoduje także takie sytuacje ponieważ można kupić pozytywne opinie o lekarzach, tymczasem opinie o lekarzach powinny być obiektywne (wystawione przez pacjentów), a nie kupione.

Opinia o lekarzu – i co dalej?

Opinie o lekarzach w sieci internetowej zazwyczaj dotyczą rozmaitych kwestii. Idealnie by było gdyby przede wszystkim opinie tylko i wyłącznie dotyczyły kompetencji lekarza. Prawda jest jednak taka, że ocena zawodu lekarza jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa. W związku z tym opinie dotyczą zazwyczaj czegoś zupełnie innego. Można spotkać się z opiniami, dotyczącymi:

 • trudności z umówieniem się na wizytę,
 • nawet wyglądu lekarza,
 • komforcie podczas przeprowadzonych badań lekarskich,
 • sposobu traktowania pacjenta i uprzejmości,
 • umiejętności wytłumaczenia sytuacji zdrowotnej pacjentowi,
 • czasu, jaki poświęcany jest pacjentowi,
 • łatwości uzyskania recepty na leki (które często nie powinny być wypisane pacjentowi),
 • tego że poprzedniemu pacjentowi lekarz poświęcił więcej czasu (co jest rzeczą normalną ponieważ jeden pacjent może wymagać 5 minut czasu, a następny nawet 30 minut),
 • tego że wypisane leki nie pomogły w 100% na dane schorzenie,

Oczywiście każdy z powyższych punktów jest niezmiernie ważny w kontakcie z pacjentem, jednak zazwyczaj jest tak iż niezadowolony pacjent skupia się na jednym aspekcie, z reguły tym negatywnym. O pozytywnych już nie pisze.

Co robić w przypadku negatywnej opinii?

Najprostszym sposobem ale jednocześnie najbardziej skutecznym jest odniesienie się do opinii o lekarzu.Wielu lekarzy myśli że najlepszym sposobem będzie usunięcie opinii – nic bardziej mylnego. Trzeba pamiętać o tym, że usunięcie opinii zazwyczaj doprowadzi do jeszcze większego konfliktu z użytkownikiem (pacjentem) który dodał opinię o lekarzu. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie kulturalne i zrównoważone odniesienie się do treści opinii przez samego lekarza.

Negatywna opinia o lekarzu jak usunąć z internetu ?

Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w przypadku pojawienia się negatywnej opinii w portalu internetowym ponieważ pokażesz że jako lekarz szanujesz zdanie swojego pacjenta, a czasem możesz przyznać się do błędu np. byłeś zmęczony.

Jesteś pacjentem i chcesz wystawić opinię o lekarzu? - kilka rad.

Zawsze gdy piszesz opinię o lekarzu pisz zgodnie ze stanem faktycznym.Poczekaj z osądem kilka dni aż opadną ewentualne negatywne emocje związane z wizytą u lekarza.

 • Pamiętaj aby odnosić się tylko i wyłącznie do wizyty u lekarza.
 • Nigdy nie komentuj opinii innych ! - jeśli nie byłeś świadkiem wizyty nie będziesz obiektywny.
 • Pamiętaj że lekarz to też człowiek – może mieć gorszy dzień, być zmęczonym itd.
 • Nigdy nie używaj wulgaryzmów czy bezpodstawnych osądów ! - coś takiego może zostać potraktowane jako pomówienie a nie Jesteś anonimową osobą.
 • Nie podważaj kwalifikacji zawodowych lekarza, skoro wykonuje swój zawód musi mieć odpowiednie kwalifikacje.
Dodany: 2022-05-11 Odsłon: 28716

Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.


Oferta platformy BliskiLekarz.pl
 • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.