Cena implantów zębowych w 2022 roku.

Cena implantów zębowych w 2022 roku.

Wśród sposobów na wypełnienie ubytków w uzębieniu implanty zębowe to wciąż najbardziej trwała, estetyczna a jednocześnie funkcjonalna metoda. Implant zębowy nie różni się swoim wyglądem od naturalnych zębów pacjenta a przy tym pozwala na swobodne mówienie czy gryzienie pokarmów. Dla wielu osób wciąż jednak problemem jest cena implantu zęba, która wydaje się być wysoką. Czy tak jednak jest w istocie? Jak prezentuje się koszt implantu zęba w 2022 roku? Sprawdźmy.

Jaka jest budowa implantu zęba ?

Implanty zębów składają się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest tytanowa śruba, czyli właśnie implant, która wkręcana jest w kości szczęki lub żuchwy. Do implantu przymocowuje się łącznik, na którym następnie wykonuje się koronę protetyczną mającą na celu odzwierciedlić zarówno wygląd, jak i funkcjonalność zęba. Wszczepianie implantu jest dość skomplikowaną procedurą, która wymaga wcześniejszej diagnostyki oraz kilkukrotnych wizyt w gabinecie lekarskim. To właśnie dlatego implanty są dość kosztowne. Warto jednak mieć świadomość, że są to rozwiązania bardzo trwałe, które z powodzeniem zastępują utracony ząb przez wiele lat. Dlatego też, gdy weźmiemy to pod uwagę może okazać się, że skorzystanie z nich jest najlepszym dla nas rozwiązaniem.

Od czego zależy cena implantu zęba?

Jak możemy się domyślać cena implantów zębowych uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od stanu uzębienia pacjenta. Przed wykonaniem implantów wszystkie ubytki muszą być wyleczone, niezbędne są również badania diagnostyczne takie jak np. zdjęcie rentgenowskie. Koszt implantu zęba zależy również od tego z jakich materiałów zostanie wykonana korona. Przykładowo, ceny koron na metalu są niższe niż tych w pełni ceramicznych. Cenniki implantów różnią się również w zależności od miasta. Zazwyczaj w większych ośrodkach naszego kraju są one wyższe nawet o kilkaset złotych.

Jaka jest cena implantu zęba w 2022 roku ?

Przejdźmy jednak do konkretów a więc do tego, ile rzeczywiście trzeba wydać na implant zębowy w 2022 roku. W zależności od stosowanych w danym gabinecie oraz wybranych przez pacjenta systemów implantów podstawowy koszt wynosi od ok 1800 złotych do nawet 4000 złotych. To jednak nie wszystko. Doliczyć musimy również cenę korony zębowej. W przypadku najtańszych materiałów jest to 400-500 złotych. Wspomniane wyżej korony ceramiczne osiągają cenę nawet 1300-1800 złotych. W koszty wszczepienia implantów nie sposób nie wpisać również dodatkowych wydatków związanych z tą procedurą medyczną. Mowa tu między innymi o wizycie kwalifikacyjnej czy kontrolach (ok 150 zł za wizytę), badaniu RTG (50-100 złotych) oraz innych zastosowanych procedurach.

Implantów zębów

Uśredniając możemy więc uznać, że wszczepienie implantu nie wykonanego z najdroższych, dostępnych na rynku rozwiązań to wydatek rzędu 3500 złotych w górę. Niemniej jednak w zamian otrzymujemy nie tylko solidny ale również funkcjonalny i estetyczny ząb, który posłuży nam przez lata. Dla wielu pacjentów jest to więc inwestycja w zdrowe zęby, która naprawdę się opłaca. Niemniej jednak warto szukać atrakcyjnych ofert oraz dokładnie uzgodnić wycenę przed rozpoczęciem wszczepiania implantu. Unikniemy wówczas nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty są odporne na próchnicę, zapalenie miazgi zębowej, bakterie, nie ulegają demineralizacji pod wpływem kwasów, nie są nadwrażliwe na zimne i ciepłe pokarmy. Implanty nie bolą i być może dlatego niektórzy myślą o nich jak o sztucznym tworze niewymagającym żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego. Implanty wymagają jeszcze większej dbałości o czystość niż zęby naturalne. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej czy niestaranność w jej utrzymaniu są powodem pojawienia się komplikacji po wszczepie i bywają przyczyną jego utraty.

Przy pielęgnacji implantów należy pamiętać w szczególności o:

 • Systematycznym i dokładnym myciu przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dokładnie tak jak naturalnych zębów,
 • Codziennym przepłukiwaniu jamy ustnej płynem antyseptycznym,
 • Używaniu nici dentystycznych do czyszczenia szczelin między zębami,
 • Kontrolowaniu co najmniej dwa razy w roku stanu implantów u stomatologa,
 • Systematycznym przeprowadzaniu zabiegu usunięcia kamienia nazębnego,
 • Palenie tytoniu do tego stopnia powoduje zaburzenia po implantacji zębów, iż nałogowe palenie papierosów jest jednym z głównych przeciwwskazań do założenia implantów. Dlatego należałoby pozbyć się tego nałogu jeszcze przed implantacją.
 • Jeśli będziemy dbać prawidłowo o implanty zębowe posłużą one nam nawet kilkadziesiąt lat, oczywiście pod warunkiem że są dobrej jakości, prawidłowo założone i odpowiednio pielęgnowane.
Dodany: 2022-04-03 Zobacz wszystkie nasze artykuły o medycynie. Odsłon: 136

Autorem artykułu jest platforma BliskiLekarz.pl
 • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.