Jak wybrać odpowiednie leki na alergię?

Jak wybrać odpowiednie leki na alergię?

Jak pokazują statystyki, na różnego rodzaju alergie cierpi coraz więcej ludzi na całym świecie. Tabletki na alergię bez recepty są jednym z najczęściej kupowanych w aptece produktów. Jak dobrać właściwe leki na alergię pod kątem własnej dolegliwości, czy zawsze powinny być to silne środki na receptę i kiedy udać się z alergią do lekarza?

Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

W przypadku alergików bardzo ważne jest, żeby byli oni świadomi, co powoduje u nich reakcje alergiczne. To istotne, ponieważ kontakt z alergenem może niespodziewanie wywołać wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. Z tego powodu alergenów należy w miarę możliwości unikać, szczególnie jeśli są to na przykład składniki pokarmowe.

Badaniem reakcji alergicznych i czynników, które je powodują, zajmuje się alergolog. To lekarz, który na życzenie pacjenta może przeprowadzić testy wykazujące, na co jest on uczulony. Często takie testy wykonywane są już w dzieciństwie, jednak jeśli zostało to zaniedbane, dorosły alergik powinien jak najszybciej wybrać się na wizytę do specjalisty.

Czy alergolog dobiera i przepisuje leki na alergię? Z pewnością wskaże on odpowiednie preparaty, a jeśli to konieczne, przepisze na nie receptę. Tabletki na alergię wybrane bez konsultacji z lekarzem zaleca się brać nie dłużej niż kilka dni, a jeśli nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, konieczna jest specjalistyczna wizyta.

Tabletki na alergię bez recepty

Nie na wszystkie leki na alergię potrzebna jest recepta wypisana przez lekarza. Wiele z nich to tanie i ogólnodostępne tabletki przeciwhistaminowe z delikatnymi składnikami takimi jak między innymi cetyryzyna, lewocetyryzyna albo loratadyna. Często tego rodzaju środki nie działają tak silnie, jak leki przepisywane przez lekarza, jednak potrafią poradzić sobie z lekkimi objawami alergii.

Ponieważ tabletki na alergię bez recepty różnią się składnikami czynnymi, ich działanie nie zawsze będzie jednakowe. Przed zażyciem konkretnych środków warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz dokładnie przeczytać załączoną do tabletek ulotkę. Znajdują się w niej informacje odnośnie dawkowania czy czasu, po jakim należy odstawić tabletki, jeśli nie wykażą prawidłowego działania.

Leki na alergię to nie tylko tabletki

Alergia przyjmuje różne formy – najbardziej znana jest alergia wziewna, którą wywołują między innymi unoszące się w powietrzu pyłki traw i roślin, jednak nie można zapomnieć także o alergiach spożywczych czy skórnych. Leki na alergię również występują w wielu formach, w tym nie tylko jako tabletki, ale także na przykład spraye do nosa do stosowania przy katarze siennym, albo krople do oczu, kiedy objawem alergii jest ich zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie.

Tabletki na alergię?

Szczególnie warte uwagi są preparaty stosowane podczas alergii skórnych, w tym nie tylko lecznicze maści, ale także kosmetyki o delikatnym działaniu, które nie podrażniają delikatnej skóry. Większość z nich można dostać bez recepty, jednak w trudnych przypadkach konsultacja lekarska jest jak najbardziej wskazana, choćby pod kątem doboru odpowiednich leków.

Dodany: 2022-02-15 Odsłon: 657

Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.


Oferta platformy BliskiLekarz.pl
  • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.