Jakie są wczesne oznaki ciąży.

Jakie są wczesne oznaki ciąży.

Ciąża jest wydarzeniem życiowym (podzielonym na trzy trymestry po 13 tygodni), które pociąga za sobą istotne zmiany fizjologiczne i psychologiczne dla matki. W każdym trymestrze zachodzą liczne adaptacje, których ostatecznym celem jest ułatwienie wzrostu płodu. Najbardziej widoczne są zmiany fizyczne i fizjologiczne mające na celu przystosowanie rozwijającego się płodu i przygotowanie do rodzicielstwa. Tradycyjnie oznaki i objawy ciąży są podzielone na trzy kategorie: przypuszczalne, prawdopodobne i pozytywne. Jedyne oznaki ze 100% dokładnością to oznaki pozytywne, podczas gdy większość wczesnych oznak ciąży należy do kategorii przypuszczalnych.

Wczesne kliniczne objawy ciąży

Najbardziej oczywistą wczesną oznaką ciąży jest brak miesiączki lub utrata miesiączki. Chociaż pomijanie miesiączki nie jest wiarygodną oznaką ciąży (zwłaszcza jeśli kobieta ma nieregularny cykl menstruacyjny), należy brać pod uwagę ciążę, jeśli towarzyszą jej nudności i wymioty (poranne mdłości), bolesność piersi, zmęczenie i częste oddawanie moczu. Niemniej jednak, wyżej wymienione wczesne objawy reprezentują przypuszczalne zmiany, które nie są uważane za wiarygodne wskaźniki ciąży, ponieważ każdy z nich może być oznaką innych stanów niż ciąża.

Czy brak miesiączki to zawsze objaw ciąży ?

Na przykład utrata miesiączki może być spowodowana zaburzeniami endokrynologicznymi, wczesną menopauzą, niedożywieniem, cukrzycą, anemią, bieganiem długodystansowym lub stresem. Ponadto nudności i wymioty mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zaburzeniami odżywiania lub ostrą infekcją. Bolesność piersi może wynikać ze zmian przedmiesiączkowych, przewlekłego torbielowatego zapalenia sutka lub stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, natomiast zmęczenie może być wynikiem stresu, anemii lub infekcji wirusowych.

Jakie są wczesne oznaki ciąży badanie

Wreszcie, częste oddawanie moczu może mieć wiele różnych przyczyn innych niż ciąża, w szczególności infekcja, pęcherz moczowy, zaburzenia strukturalne, guzy miednicy, a nawet napięcie emocjonalne. Tak więc, chociaż kombinacja wczesnych objawów może sugerować ciążę, nie są one wiarygodne w potwierdzeniu tego stanu. Z tego powodu stosowanie domowych testów ciążowych (opartych na wykrywaniu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej w moczu) jest zalecane jako pierwszy krok w przypadku podejrzeń. Dzięki nowoczesnym, klinicznie czułym testom ciążowym moczu, ciąża może zostać wykryta do czterech dni przed spodziewaną miesiączką.

Ultrasonograficzne objawy wczesnej ciąży

Niektóre objawy wczesnej ciąży można również zaobserwować za pomocą diagnostycznego USG lub ultrasonografii. Wczesny etap zarodka, znany również jako blastocysta, jest wszczepiany około tydzień po zapłodnieniu i zostaje w pełni wszczepiony w wyściółkę macicy po około 9,5 dniu. Na obrazie ultrasonograficznym widoczne jest późniejsze powiększenie wczesnego worka ciążowego. Jama macicy pozostaje stosunkowo prosta (niezniekształcona), co można wykazać za pomocą ultrasonografii.

Skutkuje to obserwacją woreczka ciążowego sąsiadującego z tak prostą jamą macicy w grubej wyściółce macicy – ​​objawu ultrasonograficznego, znanego również jako znak doczesnowy. Najwcześniejszym dowodem ciąży wewnątrzmacicznej jest echogeniczny obszar wewnątrz grubej wyściółki macicy, który jest widoczny około 25 dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli nie masz pewności, co do ciąży ginekolog, to lekarz do którego powinnaś się niezwłóczenie zgłosić.

Dwa tygodnie później można zaobserwować pierwsze oznaki obecności zarodka, po przyczepieniu się dwóch maleńkich pęcherzyków – worka owodniowego i woreczka żółtkowego – do ściany worka ciążowego. Pomiędzy tymi dwoma bąbelkami znajduje się dysk embrionalny, a cała struktura znana jest jako znak podwójnego pęcherzyka. Wraz ze znakiem doczesnowym znak podwójnego pęcherza stanowi najbardziej zauważalny objaw ultrasonografii wczesnej ciąży.

Dodany: 2021-12-20 Zobacz wszystkie nasze artykuły o medycynie. Odsłon: 365

Autorem artykułu jest platforma BliskiLekarz.pl
  • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.