Omicron Nowy wariant koronawirusa

Omicron Nowy wariant koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 nazwany przez Światową Organizację Zdrowia jako Omicron i sklasyfikowany jako „wariant obaw” [VOC] pochodzi z Republiki Południowej Afryki i został udostępniony w międzynarodowej bazie danych 22 listopada.

Szczep zaniepokoił naukowców i środowisko medyczne, ponieważ jest to najsilniejsza wersja wariantu SARS-CoV-2 odkryta do tej pory ze względu na złożony kod genetyczny. Wypustka białkowa dla wariantu ma ponad 50 mutacji, z czego ponad 30 w białku wypustki, co sprawia, że ​​jest on znacznie bardziej przenoszony niż obecnie dominujący wariant Delta, który spustoszył globalne epicentrum Europy.

Co to jest wariant Omicron COVID?

Silnie zmutowany wariant B.1.1.529 jest głównym powodem do niepokoju dla wirusologów, ponieważ ma „straszny skok” profilu mutacji. Został wykryty w kilku potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Afryce Południowej, gdzie wariant był obecnie opisywany jako niebezpieczny ze względu na niezwykle wysoką liczbę mutacji, a naukowcy są sceptyczni co do skuteczności szczepionek przeciwko niemu.

Szczepionka wariantowa Omicron

Producenci szczepionek starają się ustalić, czy nowy wysoce zakaźny Omicron jest odporny na szczepionki, a także zastanawiają się, jak dostosować szczepy, aby były skuteczne w B.1.1.529. Wiodące firmy farmaceutyczne, takie jak producent firmy Pfizer BioNTech SE, czekają na więcej danych, które pomogą ustalić, czy ich szczepionka mRNA wymaga przeróbki.

Omicron i jego zagrożenie

Wariant Omicron jest w stanie całkowicie uniknąć odpowiedzi immunologicznej organizmu, jak twierdzą naukowcy. Każda nowa mutacja koronawirusa, która jest w stanie szybciej się rozprzestrzeniać i jest odporna na szczepienia, stanowi przyczynę zagrożenia dla świata, który walczy ze śmiercionośnym wzrostem zakażeń wariantu delta. Z ponad 32 mutacjami w białku wypustek, dwukrotnie wyższymi niż w przypadku wariantu Delta, wariant Omicron wstrząsnął społecznością naukową i medyczną.

Dodany: 2021-12-14 Zobacz wszystkie nasze artykuły o medycynie. Odsłon: 140

Autorem artykułu jest platforma BliskiLekarz.pl
  • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.