Historia medycyny w pigułce

Historia medycyny w pigułce

Medycyna ma historię tak starą, jak stara jest ludzkość, a jej rozwój obejmuje nie tylko zawód lekarza, ale też myśli i działań, zbliżające człowieka do zwycięskiej walki o przetrwanie i zachowanie gatunku. Przez wieki medycyna zrobiła mnóstwo milowych kroków: od pierwszych empirycznych obserwacji, przez wiele prób i błędów, a wszystko po to, by poznać ludzką anatomię i fizjologię, zgłębić wiedzę, dotyczącą opracowywania leków, aż po leczenie chorób.

Medycyna i ludowy folklor

Do naszych czasów zachowało się wiele źródeł, rzucających światło na to, jaki stosunek do ciała, chorób i śmierci mieli nasi przodkowie. Już w w czasach prehistorycznych praktykowano trepanowanie czaszki, o czym świadczą znaleziska na terenach Wielkiej Brytanii, Francji czy Peru. Niektóre ze znalezionych czaszek dowodzą, że metoda była skuteczna, a niektórzy pacjenci przeżywali „operację”. Niewątpliwie magia i religia miały ogromne znaczenie w rozwoju medycyny. W starożytnym Egipcie powszechne było balsamowanie zwłok, ale raczej nie skupiało to uwagi ludzi na poznaniu anatomii, natomiast badania nad mumiami wykazały, że w tamtym okresie istniały takie choroby jak: zapalenie stawów, gruźlica, dna moczanowa, natomiast prawdopodobnie nie istniała wtedy jeszcze kiła i krzywica.

Średniowiecze nie takie mroczne

Rozwój średniowiecznej medycyny zbiegł się w czasie z rozwojem medycyny arabskiej, ale w wyobraźni wielu ludzi średniowiecze jawi się jako okres brudu i licznych plag, dziesiątkujących ludzkość. Ale to właśnie w tym ponurym okresie lekarze analizowali objawy i stawiali diagnozy w oparciu o badania. Powszechne było podawanie środków wymiotnych lub przeczyszczających, zalecenia kąpieli czy snu, a także leczenie złamań i amputacja kończyn. To także w średniowieczu powstawały liczne szpitale.

Medycyna w XVIII wieku

Przeskakując kilka epok, XVIII-wiecznym lekarzom zawdzięczamy znaczny rozwój położnictwa. To także w tym czasie John Hunter prowadził badania w dziedzinie anatomii porównawczej i fizjologii i to on wyniósł chirurgię do rangi szanowanej gałęzi nauki, natomiast jego brat William opisał bezpieczne stosowanie kleszczy podczas porodu, dzięki czemu uratowano setki kobiet i noworodków. Nie sposób nie wspomnieć o rozwoju szczepień, które pod koniec wieku okazały się ogromnym postępem.

Medycyna naukowa

Wraz z rozwojem mikroskopii i iniekcji budowa ludzkiego ciała nie stanowiła już tajemnicy dla XIX-wiecznych lekarzy, którzy także coraz lepiej rozumieli procesy fizjologiczne. To wszystko przyczyniło się do takich odkryć, jak rola trzustki w trawieniu czy wyjaśnienie w jaki sposób skurcze i rozszerzanie naczyń krwionośnych są kontrolowane przez nerwy.

Wiek XX

XX-wieczna medycyna skupiała się głównie na leczeniu infekcji, ale w tym czasie dokonało się kilka niezwykle istotnych przełomów, m.in. w endokrynologii. Po II wojnie światowe, wraz z rozwojem biochemii, ludzkość zyskała dostęp do testów diagnostycznych, komputerowej tomografii osiowej czy magnetycznego rezonansu jądrowego.

Dzisiaj medycyna pędzi naprzód, a na naszych oczach dokonywane są spektakularne odkrycia, które każdego dnia przybliżają nas do wynalezienia leku na pląsawicę Huntingtona, pozwalają na wcześniejsze diagnozowanie jaskry czy tworzenie coraz bardziej zaawansowanych i bezpiecznych implantów i protez.

Dodany: 2021-10-30 Zobacz wszystkie nasze artykuły o medycynie. Odsłon: 159

Autorem artykułu jest platforma BliskiLekarz.pl
  • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.