Wariant delta koronawirusa – co o nim wiemy?

Wariant delta jest obecny już w niemal stu krajach i to, co do tej pory o nim wiadomo to, że przenosi się szybciej i łatwiej niż wariant alfa. Wśród wielu ludzi budzi obawy o kolejny lockdown, zaraźliwość czy skuteczność dotychczasowych szczepionek.

COVID-19 wariant delta kiedy wykryto ?

Pierwszy udokumentowany przypadek COVID-19 spowodowany przez wariant delta pochodzi z Indii, z miasta w stanie Maharashtra i został rozpoznamy w październiku 2020 roku. Od tego czasu ta nowa mutacja wirusa rozprzestrzenia się nie tylko w Indiach, ale na całym świecie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że naukowcy nie znają dokładnie funkcji mutacji wariantu delta, ale to co już wiadomo to, że umożliwiają wirusowi wiązanie się z ludzkimi komórkami.

Wariant delta COVID-19 czy są jego odmiany ?

Pojawiają się także informacje o tym, że istnieje bardziej zaraźliwa podlinia wariantu delta, określana jako delta plus, ale na tą chwilę brakuje szczegółowych danych. Eksperci uważają jednak, że niski wskaźnik zgonów w dużej mierze ma związek z faktem, że duża część populacji jest obecnie szczepiona przeciwko koronawirusowi, ale nie oznacza to, że delta sama w sobie powoduje mniej poważne przypadki choroby. Na przykładzie Wielkiej Brytanii zauważa się, że wariant powoduje cięższy przebieg choroby, a nie łagodniejszy: ryzyko trafienia do szpitala po zarażeniu deltą jest prawie dwukrotnie większe niż po zarażeniu wariantem alfa.

Uważa się, że w krajach, w których szczepienia są powszechnie dostępne, mogą one zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się mutacji. Według statystyk szczepionka Pfizer-BioNTech była w 94% skuteczna przeciwko hospitalizacji po jednej dawce i 96% przeciwko hospitalizacji po dwóch dawkach. AstraZeneca była skuteczna w 71% po jednej dawce i w 92% po dwóch. Natomiast w przypadku delty skuteczność przeciwko chorobie dla Pfizer-BioNTech wyniosła 36% po jednej dawce i 88% po dwóch dawkach. W przypadku AstraZeneca było to 30% po jednej dawce i 67% po dwóch.

Wariant delta COVID-19 ochrona i objawy

Naukowcy zapewniają, że zasady takie jak zachowanie odległości 1,5 metra od innych, mycie rąk, noszenie masek i zapewnienie dobrej wentylacji w pomieszczeniach chronią przed wszystkimi znanymi wariantami koronawirusa, w tym deltą. Same objawy wariantu delty mogą być mylnie interpretowane jako zwykłe przeziębienie, a większość chorych mówiło o tym, że czuli bóle głowy, ból gardła, katar i gorączkę. W niektórych przypadkach pojawiał się również kaszel. To wszystko może wyglądać jak jak przeziębienie, zawłaszcza dla młodych ludzi. Nie należy bagatelizować żadnego z tych objawów i dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych koniecznie należy poddać się testom i zostać w domu.

Dodany: 2021-07-17 Odsłon: 144

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.