Choroby naczyń krwionośnych – kiedy należy udać się do angiochirurga?

Wielu ludzi zmaga się z przewlekłą niewydolnością żylną, ale nie wszyscy wiedzą, gdzie i do kogo mogą udać się po pomoc. Specjalistą, który zajmuje się tym problemem jest lekarz angiochirurg. Niestety w Polsce ciągle jest to dość rzadka specjalizacja, a na problemy z żyłami, według statystyk, cierpi około 40 proc. społeczeństwa.

Angiochirurgia jest dziedziną chirurgii zajmującą się zabiegami operacyjnymi naczyń krwionośnych czyli tętnic, żył oraz naczyń limfatycznych. Zadaniem angiochirurga jest udrożnienie chorych naczyń. W tym celu konieczny jest zabieg poszerzenia, usunięcia zrostów, a nawet wstawienia protez naczyniowych. Pacjenci, którzy zmagają się z miażdżycą, zespołem stopy cukrzycowej czy żylakami kończyn koniecznie powinni zgłosić się do poradni chirurgii naczyniowej.

Skąd się biorą choroby naczyń krwionośnych?

Cechą charakterystyczną chorób naczyń krwionośnych jest zwężanie się żył i tętnic. Dzieje się tak, ponieważ gromadzą się w nich złogi tłuszczu, wpływające na ukrwienie całego organizmu. W większości przypadków problem ten dotyczy osób w wieku powyżej 45 roku życia, ale jeśli członkowie rodziny cierpią na choroby serca lub naczyń krwionośnych, są również bardziej podatni na te schorzenia. Nie bez znaczenia są czynniki zewnętrzne: cukrzyca, palenie papierosów, otyłość i wysoki poziom cholesterolu, także bezpośrednio wiążą się z podwyższonym ryzykiem. Istnieje wiele różnych rodzajów chorób naczyń krwionośnych, ale należy zwrócić uwagę, że niemal wszystkie są typowe i podobne:

 • bóle i sztywność mięśni,
 • zimne dłonie i/lub stopy,
 • blada skóra,
 • wypadanie włosów na nogach i stopach,
 • rany, które goją się przez dłuższy czas lub stają się czarne po zadrapaniu,
 • skóra i paznokcie mają czerwonawo-niebieski kolor,

Chorób naczyń krwionośnych można uniknąć, prowadząc zdrowy tryb życia, a bardzo pomocne okazują się codzienne ćwiczenia fizyczne połączone z dietą o niskiej zawartości tłuszczu, bogatej w błonnik.

Jakie są rodzaje chorób naczyń krwionośnych?

Lekarz angiochirurg leczy schorzenia żył i tętnic mało inwazyjnymi metodami, ale ma do dyspozycji także te bardziej inwazyjne, w tym operacje, a w ostateczności nawet amputacje kończyn. Do tego specjalisty trafiają pacjenci, którzy cierpią z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Jedak organizm wysyła sygnały o tym, że dzieje się coś niepokojącego dużo wcześniej. Warto zwrócić uwagę na ciśnienie krwi, zwłaszcza wysokie, ponieważ najczęstszą chorobą naczyń krwionośnych jest właśnie nadciśnienie. Nieleczone może prowadzić do niewydolności serca i udarów. Bardzo poważnym schorzeniem jest miażdżyca, inaczej nazywana chorobą wieńcową lub stwardnieniem tętnic. Kiedy tętnice zwężają się z powodu tej choroby, dopływ krwi do mięśnia sercowego jest ograniczony, pozbawiając go natlenionej krwi. Kiedy osoba z chorobą wieńcową podejmuje ćwiczenia, jej tętnice mogą nie być w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do mięśnia sercowego. Jeśli dzieje się tak przez dłuższy czas, może prowadzić to do zawału. Zwężone naczynia krwionośne, inaczej PAD są chorobą, która często dotyka tętnic w nogach lub w okolicy miednicy. Podobnie jak inne dolegliwości sercowe, choroba ta jest spowodowana głównie przez nagromadzenie tłuszczu, cholesterolu i wapnia na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych.

Chociaż PAD jest poważną chorobą naczyń krwionośnych, prawie zawsze pozostaje niezauważona lub jest mylona z inną chorobą. Dzieje się tak, ponieważ objawy obejmują skurcze, ból lub zmęczenie mięśni nóg czy bioder, które ustępują po odpoczynku. Chory, którego stan się pogarsza może zacząć odczuwać ciągły ból, a rany wokół tych obszarów nie goją się prawidłowo i wydają się być zimne w dotyku. Jeśli ten etap choroby nie jest leczony, może to ostatecznie doprowadzić do gangreny lub, co gorsza, utraty kończyny. Kolejnym schorzeniem jest choroba żył obwodowych – PVD. Występuje ona wtedy, gdy żyły przenoszące krew z rąk i stóp do serca zostały zablokowane lub uszkodzone. Z reguły te dolegliwości dotyczą kończyn, zarówno rąk, jak i nóg, ale równie dobrze mogą się pojawić w dowolnym miejscu ciała. Główną przyczyną PVD są zakrzepy krwi, ponieważ powstają tam, gdzie ściany żył zostały osłabione i przepływ krwi uległ spowolnieniu, co następnie zaczyna się rozwijać. Osoby o większym ryzyku PVD to kobiety w ciąży lub stosujące antykoncepcję, a także osoby palące, otyłe lub chore na raka.

Najczęstsze dysfunkcje układu krwionośnego

Powyżej zostały wymienione niektóre z chorób układu krwionośnego, ale oprócz nadciśnienia i miażdżycy wielu pacjentów doświadcza zawału serca, który ma miejsce wtedy, kiedy z powodu niedotlenienia dochodzi do martwicy części mięśnia sercowego. Jednym z pierwszych objawów zawału jest silny ból w klatce piersiowej, w okolicy mostka, promieniujący do lewej ręki. Do tego dochodzą duszności i poczucie lęku, a w niektórych przypadkach wymioty i ból nadbrzusza. Drugą bardzo poważną przyczyną dysfunkcji układu krwionośnego jest udar mózgu, którego przyczyną jest zatrzymanie dopływu krwi do naczyń mózgowych. Można wyróżnić pięć objawów udaru:

 • niewyraźna mowa,
 • niedowidzenie na jedno oko,
 • drętwienie połowy ciała lub zaburzenia czucia po jednej ze stron,
 • niedowład połowiczny,
 • opadanie kącika ust

Udar występuje w dwóch postaciach: niedokrwiennej i krwotocznej i jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, wymagający natychmiastowej hospitalizacji.

Jak są sposoby leczenia chorób naczyń krwionośnych?

Operacje, w przypadku chorób naczyń krwionośnych, są dość trudne. Istnieje jednak szereg leków, które można podawać osobom chorym, aby pomóc kontrolować zwężanie naczyń krwionośnych. Powszechnie stosowane leki to:

 • Nitrogliceryna, która może być stosowana do otwierania tętnic i poprawy przepływu krwi w nich,
 • Ranolazyna, która może zmieniać poziom sodu i wapnia, pomagając złagodzić powszechny ból w klatce piersiowej,
 • Beta-blokery przeznaczone do spowolnienia akcji serca, co z kolei obniża ciśnienie krwi,
 • Blokery kanału wapniowego zaprojektowane, aby pomóc rozluźnić mięśnie wokół tętnic wieńcowych, poprawiając przepływ krwi i zmniejszając prawdopodobieństwo zablokowania,
 • Statyny, których zadaniem jest otwieranie naczyń krwionośnych, co z kolei pomaga zwiększyć przepływ krwi,
Dodany: 2021-07-02 Odsłon: 426

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.