Obowiązkowa kasa fiskalna w gabinecie lekarskim

Jakiś czas temu zostały wprowadzone znaczące zmiany w płatnościach za korzystanie z usług prywatnych gabinetów lekarskich, mianowicie każdy pacjent na koniec wizyty, oprócz recepty, otrzymuje paragon, potwierdzający wysokość opłaty. Od 1 lipca 2021 roku zostaje wprowadzona kolejna, dość istotna, zmiana: wszyscy lekarze i stomatolodzy muszą wymienić dotychczasowe urządzenia fiskalne na kasy online.

Ewidencja już od pierwszego pacjenta

1 stycznia 2017 roku zostały wdrożone przepisy, mówiące o tym, że już pierwszy pacjent musi otrzymać paragon. Wcześniej obowiązywała zasada, która zwalniała lekarzy z posiadania kasy fiskalnej, jeśli ich obroty nie przekraczały 20 000 zł. Obecnie ilość transakcji nie ma już znaczenia, a ewidencja odbywa się od pierwszej zarobionej złotówki. Co równie ważne, z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie są zwolnieni lekarze świadczący usługi w domach pacjentów.

Obowiązkowa kasa online od 2021 roku

1 maja 2019 roku weszła w życie ustawa o VAT, nakładająca na niektóre grupy podatników obowiązek posiadania i stosowania kasy online. Wśród tych grup znalazła się branża medyczna, która od 1 lipca 2021 musi ewidencjonować wszystkie transakcje.

Kara za brak kasy fiskalnej

Na każdą kasę fiskalną online można otrzymać ulgę w wysokości 700 zł, ale kluczowe jest tutaj spełnienie warunku jakim jest terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży. Ze zwrotu na urządzenie mogą skorzystać wszyscy ci, którzy kupują pierwszą kasę online, a także ci podatnicy, na których nałożono obowiązek posiadania takiego urządzenia. Niedostosowanie się do nowych wymogów lub wprowadzenie kasy fiskalnej z opóźnieniem będzie się wiązało z surową karą. Nowelizacja ustawy o podatku VAT przewiduje również sankcje: karę pieniężną w wysokości 5000 zł jeśli kasa nie spełnia wymogów, a także 300 zł jeśli nie zostanie przeprowadzony obowiązkowy przegląd techniczny urządzenia.

Kasa tradycyjna a kasa online – różnice

Fiskalna kasa online posiada funkcję umożliwiającą automatyczne i bezpośrednie przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystkie dane, takie jak paragony i raporty dobowe są przesyłane co dwie godziny. Co do zasady, kasa online nie różni się od tradycyjnej kasy fiskalnej, jedyna różnica polega na tym, że podatnik prowadzący działalność musi zapewnić jej stały dostęp do internetu.

Kasa najlepsza dla lekarzy

Aktualnie na rynku można znaleźć wiele modeli kas fiskalnych, a wybranie najlepszej powinno być poprzedzone z zapoznaniem się z podstawowymi parametrami urządzeń, tak aby wybrać najbardziej przydatne dla świadczenia usług medycznych. Lekarzowi – przedsiębiorcy w wyborze kasy pomogą odpowiedzi na kilka istotnych pytań, np. długość nazw czy szerokość papieru. Z pozoru może się wydawać to błahe, ale w praktyce dobrze jest jeśli na paragonie mieści się pełna nazwa zabiegu lub usługi. W gabinecie lekarskim najlepiej sprawdzi się mała i mobilna kasa z pojemną pamięcią, która pomieści nazwy wszystkich oferowanych usług.

Dodany: 2021-06-25 Odsłon: 118

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.