Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Znalezienie zaufanego, a zarazem dobrego specjalisty w dziedzinie ginekologii wcale nie jest takie łatwe. Jest to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń układu rozrodczego kobiety. Zdarza się, że do tego specjalisty trafić mogą kilkuletnie dziewczynki, ale zazwyczaj dopiero nastolatki wybierają się na swoją pierwszą w życiu wizytę ginekologiczną. Pod opieką ginekologa każda kobieta powinna pozostać już do końca życia, jest to bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki.

Cechy dobrego lekarza ginekologa

Dobry ginekolog to taki, który jest prawdziwym specjalistą w swoim fachu oraz taki, który wzbudza zaufanie pacjentki. Płeć lekarza także nie jest bez znaczenia, bo jedne kobiety wolą się wybrać do pani lekarz, a inne nie wyobrażają sobie wizyty u specjalisty, który nie jest mężczyzną. Z całą pewnością warto zasięgnąć opinii od koleżanek i znajomych, czy też poczytać o danym ginekologu na różnych forach oraz portalach internetowych.

Oczywiście te wpisy i subiektywne odczucia przyjaciółek mogą pomóc w ostatecznym wyborze, jednak należy pamiętać,że nie gwarantują one pełnego zadowolenia z zaplanowanej wizyty. Mogą być drogowskazem, ale ostateczne zdanie na temat danego ginekologa, pacjentka jest w stanie wyrobić sobie tylko i wyłącznie spotykając się z nim osobiście.

Ginekolog nie taki straszny jak się wydaje

Każda kobieta zgłasza się do lekarza z inną sprawą, problemem, chorobą, dlatego nie zawsze doskonały ginekolog-położnik będzie tak wspaniałym specjalistą dla kobiety borykającej się na przykład z nawracającymi infekcjami intymnymi. Zdecydować się można na ginekologa-położnika, ginekologa ze specjalizacją onkologiczną, jeśli jest taka potrzeba, czy też eksperta w dziedzinie leczenia niepłodności. Wszystko jest uzależnione od tego, w jakim celu pacjentka musi się udać do lekarza.

Dobry ginekolog to na pewno dostępny ginekolog

Dostępność ginekologa również stanowi bardzo ważną kwestię. Kiedy potrzebna jest porada bardzo szybko, kobieta nie będzie w stanie czekać na polecanego specjalistę miesiąc czy choćby tydzień. Wtedy szuka lekarza, który jak najszybciej będzie w stanie przyjąć pacjentkę na wizytę. Odległość gabinetu ginekologa od miejsca mieszkania pacjentki również nie jest bez znaczenia. Nie każdy może sobie pozwolić na dojeżdżanie na wizyty kilkadziesiąt kilometrów.Charakter lekarza, poczucie humoru, poziom empatii to bardzo ważne cechy, które także sprawiają, że dany specjalista jest bardziej lub mniej pożądanym lekarzem. Każda pacjentka ma także inny charakter, inny poziom wrażliwości oraz poczucia własnej wartości, dlatego szuka takiego lekarza, który akurat jej będzie odpowiadał.

Wyposażenie gabinetu ginekologa ma również znaczenie

Sprzęt jakim ginekolog dysponuje w swoim gabinecie zdecydowanie może być atutem. Jeśli kobieta może na miejscu poddać się badaniu ginekologicznemu, wykonać od razu USG dopochwowe lub przez powłoki brzuszne, badanie cytologiczne czy kolposkopię, z pewnością jest to duża oszczędność czasu.

Edukacja lekarza trwa cały czas i nie powinna kończyć się na studiach

Doświadczenie lekarza i to, czy nadal doskonali swoje umiejętności na różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach jest bardzo istotne. Medycyna rozwija się w szybkim tempie i to co było zalecane jeszcze pięć lat temu, nie musi mieć dzisiaj racji bytu. Dlatego ginekolog łaknący wiedzy i stale podnoszący swoje kwalifikacje, daje nadzieję na to, że w razie konieczności będzie znał najnowsze metody i będzie potrafił wspomóc pacjentkę na miarę aktualnej wiedzy medycznej.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia odpłatności za wizytę. Warto się zastanowić czy chce się wybrać ginekologa na NFZ czy jednak szukać prywatnego gabinetu. Każdej kobiecie przysługuje opieka ginekologiczna i położnicza w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jednak wiele pań od razu korzysta z wizyt odpłatnych, twierdząc, że lekarze są wtedy bardziej przystępni, zaangażowani i dysponują lepiej wyposażonymi gabinetami.

Wybierz takiego lekarza ginekologa z którym Masz dobry kontakt

Szukanie ginekologa, który zarówno przypadnie do gustu pacjentce oraz będzie rzetelnym specjalistą, wymaga z pewnością rozeznania i zwrócenia uwagi na kilka kluczowych spraw. Na pewno powód z jakim kobieta zgłasza się do lekarza, specjalizacja danego ginekologa, dostępność wizyt, wyposażenie gabinetu, opinie innych pacjentek na temat lekarza, ale również swoja intuicja i własne preferencje.

To wszystko zaważy na tym, do jakiego ginekologa wybierze się pacjentka. Kobieta musi czuć się komfortowo podczas wizyty, musi być traktowana z szacunkiem i to jest najważniejsza sprawa, dlatego warto szukać, aż do skutku lekarza, który spełni oczekiwania.

Dodany: 2021-06-21 Odsłon: 631

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.