Jakie choroby leczy kardiolog i kiedy należy się do niego zgłosić?

Dzisiejsze tempo życia jest coraz szybsze, ludzie są zestresowani, do tego brak ruchu i zła dieta. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie. Problemy z układem sercowo – naczyniowym dotykają znacznej grupy osób, a gdy serce niedomoga koniecznie trzeba udać się do kardiologa. Czym konkretnie zajmuje się ten specjalista i komu potrafi pomóc?

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog to lekarz ze specjalnym przeszkoleniem w zakresie diagnozowania, leczenia i profilaktyki chorób serca i naczyń krwionośnych. Jego specjalizacją jest wykrywanie, a także zapobieganie zawałom, niewydolności serca, arytmii, wysokiemu ciśnieniu krwi, problemom z zastawką serca i jego infekcjom.

Kiedy należy zgłosić się do kardiologa?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że choroby serca i naczyń krwionośnych są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Niestety obecnie dostęp do kardiologa jest mocno utrudniony, a na wizytę u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się średnio od 5 do 6 miesięcy, a w przypadku powtarzającego się bólu w klatce piersiowej każdy dzień ma znaczenie. Takie nawracające bóle mogą być oznaką choroby wieńcowej.

Kto powinien znaleźć się pod opieką kardiologa?

Każdy, kto zaobserwuje u siebie uczucie ucisku w klatce piersiowej, częste uderzenie krwi do głowy, zmiany w rytmie serca, omdlenia, zasłabnięcia, obrzęki twarzy czy duszności powinien skonsultować się z kardiologiem, który wykona szereg badań oceniających kondycję serca pacjenta. Najczęściej wykonywanym badaniem jest EKG, czyli elektrokardiografia, ale także często stosuje się holter EKG. Natomiast do oceny budowy serca i jego pracy wykonuje się tzw. „echo serca” oraz badanie dopplerowskie, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Profilaktyka kardiologiczna też ma znaczenie!

Te wszystkie badania są poprzedzone obszernym wywiadem medycznym i co równie ważne, są to badania nieinwazyjne. W przeciwieństwie do mapowania serca i koronarografii, które są wykonywane z wykorzystaniem cewnika.Wizyty u kardiologa może potrzebować także osoba bez objawów, jeśli w rodzinie występowała u choroba serca lub wysoki poziom cholesterolu, jeśli paliła lub jest palaczem, jeśli zmaga się z cukrzycą lub jeśli rozpoczyna nowy program ćwiczeń.

Dodany: 2021-06-10 Odsłon: 270

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.