Najważniejsze informacje o atopowym zapaleniu skóry

Jeśli co jakiś czas skóra świerzbi i czerwienieje, może to oznaczać atopowe zapalenie skóry. Ten stan skóry jest bardzo powszechny u maluchów, ale dorośli również mogą się z tym zmagać. Egzema jest czasami nazywana atopowym zapaleniem skóry. Osoby z egzemą często mają alergie lub astmę wraz ze świerzbiącą, zaczerwienioną skórą. Atopowe zapalenie skóry występuje także w kilku innych formach. Każdy typ egzemy ma swój własny zestaw dolegliwości i czynników wyzwalających. Są pewne rutynowe symptomy wszystkich typów atopii: sucha, łuszcząca się skóra, zaczerwienienie i swędzenie, które może być intensywne.

Czym jest egzema ?

Egzema jest najczęstszą formą wyprysku. Z reguły zaczyna się w dzieciństwie i często staje się lżejsza lub kończy się w wieku dorosłym. Atopowe zapalenie skóry jest częścią tego, co specjaliści nazywają triadą atopową. „Triada” oznacza trzy. kolejne dwie dolegliwości w triadzie to astma i katar sienny. Osoby z egzemą mają wszystkie trzy dolegliwości. Bodźcem powodującym chorobę jest osłabiona naturalna bariera skóry. Oznacza to, że skóra nie jest zdolna do ochrony przed czynnikami drażniącymi i alergenami. Czy jest lekarstwo na tą dolegliwość ? Obecnie nie ma lekarstwa na tę przypadłość, ale wiele osób dostrzeże, że stan skóry poprawia się wraz z wiekiem. Intencją kuracji jest pomoc dziecku w radzeniu sobie z dolegliwościami wyprysku. Fundamentalną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja o staranne nawilżenie skóry. Ludzie zwykle nakładają kosmetyki nawilżające i przeciwzapalne bezpośrednio na skórę w postaci emolientów. Możliwe jest doustne stosowanie niektórych tabletek przeciwzapalnych. Lekarz może przepisać kremy lecznicze lub leki doustne, aby nawilżyć skórę, zminimalizować swędzenie i złagodzić stan zapalny. Poleca się używanie kremów kortykosteroidowych, łagodzących świąd i stany zapalne, tabletek kortykosteroidowych, które są dedykowane wyłącznie do krótkotrwałego używania, miejscowych inhibitorów kalcyneuryny ograniczających stany zapalne i swędzenie, a także. Według niektórych naukowców mogą łagodzić mocny świąd wywoływany przez atopię.

Co może pomóc?

Badania pokazują, że terapia mokrymi okładami może pomóc hamować symptomy wyprysku przez zwiększenie nawilżenia skóry. Po kąpieli można owinąć mokre kawałki materiału albo gazy wokół miejsc dotkniętych wypryskiem. Takie działanie pomaga utrzymać nawilżenie skóry i zwiększa działanie leczniczych kremów i emolientów. nie powinno się używać mokrych okładów zamiast przepisanych kremów kortykosteroidowych, chyba że zalecił to lekarz. poszczególne produkty naturalne mogą pomóc zatrzymać nawilżenie i złagodzić swędzenie: olej kokosowy – aplikowanie oleju z pierwszego toczenia lub na zimno prosto na wyprysk pozwala nawilżyć miejsca dotknięte zmianami i zminimalizować liczbę bakterii, olej słonecznikowy - może pomóc wzmocnić barierę ochronną skóry i zniwelować stan zapalny, Niesłychanie skomplikowane jest leczenie egzemy u małych dzieci. Istnieje niewiele jasnych przesłanek na to, czy można zapobiec wypryskowi u dzieci. Niektóre badania wskazują, że jedynie karmienie naturalne przez pół roku może zmniejszyć wyprysk u dzieci z grupy wysokiego ryzyka, ale dowody nie są dostateczne.

Jak żyć z egzemą?

Większość pacjentów wyrasta z wyprysku, ale u niektórych dorosłych może on powrócić lub rozwinąć się. pacjenci z wypryskiem z reguły stwierdzają, że jest to trwająca niedyspozycja, która z czasem ulega poprawie lub pogorszeniu. Opcje leczenia egzemy obejmują kremy do stosowania miejscowego, tabletki, wilgotne okłady, fototerapię i specjalne kąpiele. Zabiegi te mogą ograniczyć świąd i suchość skóry oraz zredukować ryzyko infekcji skóry. Nie ma preparatu na egzemę, ale leczenie, środki domowe i porady mogą pomóc złagodzić objawy. Niektóre z nich mogą nawet wydłużyć czas, w którym przypadłość pozostaje w remisji.

Dodany: 2021-06-07 Odsłon: 14938

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.