Do okulisty nie tylko po okulary

Okulista jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów w zakresie narządu wzroku. Kiedy z oczami dzieje się coś niepokojącego, należy udać się na konsultację i podjąć ewentualne szybkie leczenie. Rzadko kto jednak udaje się do okulisty na badania profilaktyczne, a to duży błąd. Należy bowiem zaznaczyć, że wielu dolegliwości można uniknąć już na wczesnym etapie po ich wykryciu. Zatem nie tylko okulary i soczewki. W czym jeszcze może pomóc okulista?

Czym się zajmuje specjalista?

Narząd wzroku to skomplikowany i bardzo wrażliwy organ, który wymaga właściwej pielęgnacji i działań. Złe nawyki, również niewłaściwa dieta powodują dysfunkcje w zakresie prawidłowego widzenia. Kiedy pogarsza się ostrość widzenia to znak, że należy udać się do specjalisty. Jednak okulista leczy nie tylko daleko i krótkowzroczność. Kiedy pojawia się jakikolwiek dyskomfort w okolicy oczu lub występują niepokojące objawy należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza. Co więcej, zaleca się systematyczne badania kontrolne, gdyż właściwa profilaktyka i wczesna diagnostyka pozwala szybko wykryć ewentualne choroby i wady, które postępując mogą prowadzić nawet do utraty widzenia.

Jakie choroby leczy okulista?

Lekarz nie tylko dobiera odpowiednie okulary i soczewki, kiedy pogarsza się ostrość widzenia. Leczy również wszelki dolegliwości i choroby oczu. Najczęściej są to:

 • zapalenie spojówek;
 • zespół suchego oka;
 • zmiany barwnikowe spojówek;
 • zaćma;
 • zapalenie rogówki;
 • zwyrodnienie siatkówki;
 • jaskra;
 • zapalenie oczodołu;
 • zapalenie gruczołu łzowego;
 • zapalenie woreczka i kanału łzowego;
 • niedowidzenie.

Kiedy do okulisty?

Do okulisty należy udać się niezwłocznie, kiedy pogarsza się jakość widzenia oraz w przypadku dolegliwości, które niepokoją. Dodatkowo należy chodzić na badania profilaktyczne i kontrolne, by wcześnie podjąć leczenie w przypadku ewentualnych wad. Dotyczy to szczególnie osób, u których w rodzinie diagnozowano już poważne choroby oczu. Do okulisty należy również zabierać dzieci, szczególnie przedwcześnie urodzone. Pierwsza wizyta wskazana jest już po ukończeniu przez dziecko 3 miesięcy. Lekarz sprawdzi poruszanie się gałek ocznych, a na późniejszym etapie oceni również ostrość widzenia. Do lekarza specjalisty należy udać się bezwzględnie, kiedy występują następujące problemy:

 • notoryczne swędzenie w okolicach gałki ocznej;
 • z oczu wycieka ropa;
 • pojawiają się plamki, mroczki, zwężenia w polu widzenia;
 • doszło do zaburzenia oceny barw;
 • pojawia się gorsza ostrość widzenia;
 • pogorszyło się widzenie po zmroku;
 • w przypadku urazu oka;
 • kiedy podejrzewana jest infekcja.

Badanie u dorosłych

Wizyta rozpoczyna się wnikliwym wywiadem, w której lekarz zadaje serię pytań nie tylko o cel wizyty i ewentualne niepokojące objawy. Należy również poinformować specjalistę o ewentualnych problemach i chorobach oczu w rodzinie, których wczesne wykrycie ma wpływ na prawidłowe leczenie. Następnie okulista ocenia stan oczodołów, powiek, ruchomość gałek ocznych i ich wielkość, ostrość wzroku i postrzeganie kolorów. W następnej kolejności przystępuje do badania komputerowego - refraktometrii oraz badania Snellena.

Badanie u dzieci

Pierwsze badanie u okulisty zaleca się po ukończeniu przez dziecko 3 miesięcy. Specjalista ocenia wówczas budowę gałki ocznej, ocenia również stopień ewentualnego zeza u maluchów. Kiedy dziecko jest już nieco większa można również ocenić ostrość widzenia. Dziecko musi rozpoznać obrazki, co odpowiada badaniu Snellena dla dorosłych. Warto systematycznie kontrolować stan wzroku małych dzieci, gdyż obecnie maluchy narażone są na większe ryzyko wszelkich nieprawidłowości. Jak wskazują specjaliści, wczesna reakcja i wykrycie problemu to szybka diagnoza i skuteczne leczenie.

Okulista, optometrysta a optyk

Udając się do lekarza, warto poznać różnice pomiędzy specjalizacjami. Okulista to lekarz, który leczy wszelkie nieprawidłowości w zakresie narządu wzroku. To odpowiedni dyplom i wiedza, by leczyć choroby i wady. Zazwyczaj pracuje w przychodniach, szpitalach, gabinetach prywatnych i placówkach medycznych. Optometrysta zajmuje się głównie badaniem ostrości wzroku, a do wykonywania zawodu wystarczą studia podyplomowe. Refrakcja, czyli badanie komputerowe ostrości widzenia pozwala na pracę optometrysty w salonach optycznych, gdzie zajmuje się doborem szkieł, okularów i wykrywa wszelkie wady w zakresie widzenia.

Optyk z kolei wykonuje okulary dla pacjenta na podstawie zlecenia wydanego przez okulistę lub otometrystę. Pomaga również wybrać odpowiednie i twarzowe oprawki - ramki, a kiedy konieczna jest naprawa lub konserwacja okularów, zajmuje się również takim zakresem działań.

Dodany: 2021-05-31 Odsłon: 109

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.