Pierwsza wizyta u ginekologa - Sama czy z osobą towarzyszącą?

Nie taki ginekolog straszny...

Wizyta u specjalisty od spraw intymnych nie wszystkim dziewczętom kojarzy się pozytywnie. Dla wielu młodych kobiet to sprawa wstydliwa i krępująca, co nie zmienia faktu iż wizyta jest konieczna. Dlatego już od wczesnych lat warto podkreślać, że ginekolog to lekarz jak każdy inny, a jego rola sprowadza się do pomocy pacjentce. Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty może być niezwykle stresująca, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować.

Kiedy po raz pierwszy na wizytę?

Zazwyczaj kiedy młoda kobieta rozpoczyna życie seksualne, powinna pierwszą wizytę mieć już za sobą. Jak potwierdzają specjaliści, pierwsza miesiączka to najwyższy czas, by udać się na kontrolę do ginekologa. To doskonała okazja, by zadbać o odpowiednią metodę antykoncepcji i skontrolować stan zdrowia młodej pacjentki. Kobiety, które jeszcze nie prowadzą aktywnego życia seksualnego muszą być świadome, że pierwsza cytologia powinna zostać wykonana jeszcze przed ukończeniem 25. roku życia. Wszelkie niepokojące objawy to również sygnał, że czas udać się na wizytę do ginekologa. Co powinno skłonić młodą damę do skierowania swoich kroków do specjalisty?

  • bolesne i obfite miesiączki,
  • nieregularne krwawienia,
  • dodatkowe krwawienia pomiędzy menstruacją,
  • wydzieliny, tzw. upławy z dróg rodnych.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na wizytę warto udać się na kilka dni po zakończonej miesiączce. Niepotrzebne jest żadne skierowanie, wystarczy zadzwonić do wybranego specjalisty i umówić się na dogodny termin. Z pewnością należy przygotować się na serię pytań, dzięki czemu lekarz ocenia stan zdrowia młodej pacjentki. Warto zatem wcześniej zapisać sobie niezbędne informacje, głównie z zakresu miesiączki i regularności krwawień. Lekarz z pewnością zapyta o dodatkowe dolegliwości i cel wizyty.

Wnikliwy wywiad to początek. Kolejny krok to oczywiście badanie na fotelu ginekologicznym. Dlatego przed wizytą młoda pacjentka powinna zadbać o higienę osobistą. Dobrze, jeśli skorzysta również z toalety, gdyż lekarz z pewnością sprawdzi podbrzusze, a nacisk w tym miejscu przy pełnym pęcherzu może okazać się nieprzyjemny. Ginekolog sprawdzi również stan pochwy z pomocą wziernika. Dzięki temu jest w stanie skontrolować stan szyjki macicy. Kolejny ważny element wizyty to pobranie materiału do badania cytologicznego. Wymaz pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki, a samo pobranie materiału jest zupełnie bezbolesne. Wynik jest bardzo istotny i pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe. Należy tu jednak zaznaczyć, że aby wynik być miarodajny, należy odpowiednio się przygotować. Zaleca się powstrzymanie się od współżycia na 1,2 dni przed badaniem i należy wykluczyć stosowanie globulek dopochwowych na dzień przed pobraniem materiału. Często zdarza się, że niestety materiał nie pozwala na jednoznaczną ocenę, w związku z tym badanie należy powtórzyć.

Sama czy z osobą towarzyszącą?

To kwestia dość indywidualna. Jednak jeśli młoda pacjentka nie ukończyła jeszcze 18 roku życia, do lekarza ginekologa, podobnie jak do lekarza innych specjalizacji, musi udać się w towarzystwie osoby dorosłej. Oczywiście na czas badania opiekun, rodzic może opuścić gabinet lekarza, jednak wszelka konsultacja wyników odbywa się już z opiekunem prawym, gdyż to on odpowiedzialny jest za stan zdrowia pacjentki. Warto wcześniej przemyśleć sprawę wyboru płci lekarza. Zazwyczaj na pierwszą wizytę polecany jest ginekolog dziecięcy, czyli lekarz z dodatkową wiedzą w zakresie pediatrii i endokrynologii. Zazwyczaj młode pacjentki chcą odwiedzić po raz pierwszy kobietę, jednak w przypadku mężczyzn badanie ginekologiczne powinno być przeprowadzone w obecności położnej.

Pierwsza wizyta u ginekologa - kilka cennych wskazówek

Oto kilka rad, by odpowiednio przygotować się do wizyty:

  • przed wizytą wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, nie trzeba wykonywać dodatkowych czynności, jak golenie, perfumowanie;
  • warto zadbać o pusty pęcherz;
  • doskonałym wyborem na pierwszą wizytę jest spódnica lub długa koszula, co zapewni odpowiedni komfort przy badaniu;
  • w gabinetach zazwyczaj dostępne są jednorazowe spódniczki, zatem warto z nich skorzystać;
  • do badania nie trzeba ściągać butów i skarpetek, choć to kwestia dowolna;

Pierwsza wizyta może okazać się dość krępująca, dlatego warto przygotować się do niej już wcześniej. Wiele młodych dziewczyn, kobiet obawia się nie tylko bólu, ale również wstydu. Część z nich rezygnuje z wizyty i dopiero w momencie, kiedy zmuszą ją do tego dolegliwości, udaje się na pierwszą konsultację. Rolą rodzica, opiekuna jest zatem odpowiednio przygotować młodą pacjentkę nie tylko do samego badania, ale również uświadomienie iż to zupełnie bezbolesne, jednak bardzo konieczne badanie, które pozwoli skontrolować stan zdrowia i ustrzec się przed zagrożeniem w postaci wielu chorób, w tym nowotworem.

Dodany: 2021-05-26 Odsłon: 155

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.