Następstwa pandemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa, która pojawiła się w ubiegłym roku, szybko nabrała tempa i zasięgu o charakterze globalnym. Całkowicie zmieniła funkcjonowanie znanego nam wcześniej świata i wywróciła wszystko do góry nogami. Zmusiła też wielu przedsiębiorców do zmian planów, i przyniosła niezliczone straty.

Straty, straty, straty

Od początku lockdownu, z powodu braku możliwości prowadzenia działalności, mnóstwo przedsiębiorstw, zamiast zysków, notowało wyraźne straty. W niektórych sektorach gospodarki epidemia przyniosła prawdziwe spustoszenie, długi i masowe zwolnienia. Najbardziej poszkodowana została branża turystyczna. Linie lotnicze, hotele i biura podróży znalazły się nad przepaścią, a wiele z nich niestety było zmuszonych zakończyć swoją działalność. Pewne ograniczenia w podróżowaniu, zdaniem rządzących były konieczne, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz, dając czas szpitalom na zdobycie dodatkowego zaopatrzenia, chronić zdrowie i jakość życia ludzi zamieszkujących obszary najbardziej zagrożone wirusem. Straty ekonomiczne spowodowane lockdownem są jednak ogromne, liczone w miliardach złotych. Nie bez znaczenia jest także zdrowie psychiczne, zarówno dzieci, jak i dorosłych, które to bardzo mocno pogorszyło się w wyniku przedłużonej izolacji i braku możliwości realizacji swoich pasji. UE stara się jednak zapobiegać negatywnym skutkom pandemii i minimalizować straty.

Zapobieganie pandemii w Europie.

Od początku wybuchu pandemii Covid-19 Unia Europejska ściśle współpracuje z państwami członkowskimi w celu ochrony zdrowia i dobrobytu obywateli oraz ratowania ich życia. Reakcja UE na pandemię skupia się na 4 priorytetach:

  • ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa;
  • zapewnienie ciągłości dostaw sprzętu medycznego do jednostek leczących;
  • promowanie badań nad szczepionkami oraz terapiami;
  • wspieranie miejsca pracy, przedsiębiorstw i całej gospodarki.

Priorytety te zostały uzgodnione przez przywódców Unii już na samym początku epidemii, w marcu 2020 r., aby kierować reakcją UE na kryzys. W szczytowym momencie pandemii przywódcy unijni regularnie organizowali wideokonferencje, aby omówić i ocenić bieżącą sytuację, dostrzec własne błędy, jak i pozytywne kierunki obranych wcześniej działań oraz skoordynować dalsze działania. Jednak cała epidemia ma też dobre strony, a przynajmniej tak sądzą niektóre osoby.

Ale czy są jakieś dobre strony?

Szczęściem w nieszczęściu okazuje się być rozwój służby zdrowia. Działania, mające na celu usprawnienie systemu opieki zdrowotnej to rozwiązanie, które w przypadku wielu krajów okazało się nieuniknione. Szpitale doposażono w ogromne ilości sprzętu podtrzymującego funkcje życiowe, ułatwiające oddychanie, co nawet po wygaśnięciu epidemii, może być przydatne przy leczeniu szeregu chorób związanych z nieprawidłową pracą układu oddechowego. Zgromadzony asortyment, jak podkreślają specjaliści, będzie też dobrym zabezpieczeniem na wypadek kolejnej, nieoczekiwanej pandemii. Innym obszarem, w którym niektórzy dostrzegają pozytywną stronę epidemii, jest przejście na pracę zdalną, a dzięki temu wytchnienie, i czas zaoszczędzony na dojazdy do pracy, które wcześniej były niezbędne do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Jak podkreśla dyrektor naczelny WordPress „miliony ludzi mają szansę przeżyć dni bez długich dojazdów do pracy czy dylematów związanych z pracą, gdy członek rodziny jest chory. To może być szansa na duży reset w sposobie wykonywania swojej pracy. W przyszłości za to, większość ludzi, którzy obecnie pracują w domu, będą chcieli jak najwięcej spotykać innych ludzi twarzą w twarz, i dzięki temu, ponownie docenią to doświadczenie. Docenienie tego, co naprawdę ma w życiu znaczenie, będzie miało swoje odzwierciedlenie także w innych aspektach życia. Niektóre państwa zbliżyły się już do wyjścia z kryzysu i początków doceniania normalności.

Zwycięstwo nad wirusem i nowa rzeczywistość.

Pod koniec roku 2020 światełkiem w tunelu zdały się być ogłoszone przez przywódców różnych krajów, powszechnie dostępne szczepionki. Z początkiem roku 2021 proces szczepień z ruszył pełną parą i między innymi dzięki niemu, świat bardzo powoli, i jak dotąd jedynie tylko w kilku krajach, powraca do stanu znanego z roku 2019. W niektórych krajach już można dostrzec nową rzeczywistość, w innych jest ona w planach, niekiedy nawet jasno rozrysowanych. Wiele krajów wygrało już z epidemią, każde państwo z innych przyczyn. Malta, bo jest wyspą i w odpowiednim czasie skutecznie odcięła się od turystów, Nigeria, dzięki klimatowi, bo w kraju panują upały. Nowa Zelandia, dzięki dobrej polityce, a Izrael za sprawą szybko zaaplikowanych dużej liczbie ludzi szczepionek. Całkiem niedawno obostrzenia zdjęła Australia. Wydaje się, że najwyższy czas na Polskę. Nam jednak, na nową normalność zdaje się przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

Dodany: 2021-04-25 Odsłon: 177

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.