Stomatolog w trosce o Twój uśmiech!

Dział medycyny, który obejmuje leczenie chorób jamy ustnej, zębów i przyzębia człowieka nazywany jest stomatologią. Oczywiście to dział zajmujący się nie tylko leczeniem, ale także profilaktyką dlatego wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, a dentyści zachęcają, aby raz na pół roku sprawdzić stan swojego uzębienia.

Stomatolog - czym się zajmuje?

Stomatologia zajmuje się leczeniem patologii w jamie ustnej człowieka. To nie tylko profilaktyka chorób uzębienia, ale także przyzębia, jeżyka, błony śluzowej, tkanek wyściełających jamę ustną oraz stawu skroniowo-żuchwowego. W tej obszernej specjalizacji wyróżnia się:

  • stomatologię zachowawczą: leczenie próchnicy czy chorych tkanek zębów;
  • endodencję: leczenie kanałowe zębów;
  • leczenie uzębienia dzieci, profilaktyka i leczenie zębów mlecznych, jak i stałych, ze szczególnych naciskiem na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • ortodoncja: leczenie i zapobieganie wadom zgryzu,
  • chirurgia szczękowo-twarzowa: leczenie zmian zapalanych i nowotworów twarzoczaszki, leczenie złamań;
  • chirurgia stomatologiczna: leczenie ropni, usuwanie zębów trzonowych i zębów mądrości, torbieli oraz leczenie łagodnych odmian nowotworów;
  • protetyka: uzupełnianie ubytków w uzębieniu;
  • periodontologia: leczenie chorób śluzówki jamy ustnej i przyzębia.

Kiedy warto zgłosić się do stomatologa?

Każdy człowiek wie, że regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa, jednak nie zawsze udaje się to w praktyce, dlatego na zębach mogą pojawiać się ubytki próchnicze. Najlepszą metodą ich zapobiegania jest oczywiście pielęgnacja i higiena jamy ustnej, ale także regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Nawet jeśli zęby wyglądają na zdrowe, warto raz na pół roku zgłosić się do dentysty. W przypadku dzieci, które mają skłonność do postawania ubytków próchniczych, powinno się przynajmniej raz na 3 miesiące odwiedzić gabinet stomatologiczny. Pomaga to nie tylko uniknąć dużych ubytków w uzębieniu, ale także, sprawia, że leczenie dentystyczne jest mniej bolesne.

Eksperci przekonują, że zapobieganie rozwojowi próchnicy jest bardzo proste, a jeśli choroba zaczyna się rozwijać, możliwe jest jej zahamowanie na wczesnym etapie bądź zupełne odwrócenie. Oczywiście odbywa się to poprzez regularną pielęgnację i higienę jamy ustnej przynajmniej dwa razy dziennie oraz unikanie słodkich przekąsek, które niszczą bakterie, tworząc kwasy szkodliwe dla szkliwa. Konieczna jest oczywiście regularna kontrola uzębienia u stomatologa, gdyż podjęte w odpowiednim momencie leczenie może zahamować lub odwrócić rozwój próchnicy.

Kiedy koniecznie należy zgłosić się do dentysty?

Zdarza się, że pacjenci niezbyt często odwiedzają gabinety pomocy stomatologicznej. Do dentysty trafiają, kiedy zmiana jest bardzo widoczna i bolesna. Wizyta jest niezbędna w sytuacji, kiedy zauważalne są, takie objawy jak: nadwrażliwość zębów (ból w kontakcie z zimnymi pokarmami), nagromadzenie się kamienia nazębnego, ból dziąseł, odsłonięcie szyjek zębów, stan zapalny w obrębie dziąseł lub śluzówki jamy ustnej, plamy lub przebarwienia na zębach, wady zgryzu oraz nieprzyjemny zapach z ust, który może mieć przyczynę w nieleczonych zębach.

Metody leczenia w stomatologii.

W zależności od schorzenia pacjenta, metod leczenia w stomatologii jest bardzo dużo. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku leczenia próchnicy można leczyć ją powierzchniowo jednak w przypadku dużego ubytku może okazać się konieczna odbudowa na dwóch bądź nawet trzech powierzchniach.

Czasem konieczne może okazać się leczenie kanałowe, które polega na udrożnieniu kanałów, a także leczenie pod mikroskopem, które jest jeszcze bardziej precyzyjną i dokładną metodą leczenia.

Stomatolodzy wykonują również piaskowanie, skaling, lakowanie i fluoryzację, które odkamieniają zęby oraz usuwają osady, chroniąc je przed próchnicą i powstawianiem ubytków. Z roku na rok w stomatologii stosowane są coraz nowocześniejsze metody leczenia, które okazują się być całkowicie bezbolesne.

Warto regularnie kontrolować i leczyć zęby!

Jest to niezbędne aby uniknąć ogromnych ubytków, których leczenie może okazać się bardzo bolesne. To właśnie strach przed bólem podczas leczenia zębów zniechęca wielu ludzi do regularnych wizyt u stomatologa. Nowoczesne metody sprawiają, że leczenie jest coraz bardziej komfortowe, dlatego już dziś warto systematycznie odwiedzać lekarza dentystę oraz dbać o higienę jamy ustnej, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, jak najdłużej.

Dodany: 2021-04-24 Odsłon: 107

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.