Jak skorygować wady zgryzu?

Jak skorygować wady zgryzu?

Jak skorygować wady zgryzu? Nieprawidłowa budowa szczęki zaburza jej czynności, powodując poważne utrudnienie mowy, problemy z właściwym przeżuwaniem czy oddychaniem. Zazwyczaj problem pojawia się we wczesnym dzieciństwie, a szybkie i odpowiednie kroki podjęte przez rodzica czy opiekuna mogą rozwiązać problem, by zapobiec późniejszym komplikacjom. Warto bowiem zaznaczyć, że wcześnie wykryta wada i odpowiednie leczenie u ortodonty pozwoli zniwelować całkowicie lub znacznie skorygować wadę zgryzu.

Przyczyny wad zgryzu

Nieprawidłowości występują u małych dzieci dość powszechnie. Badania wyraźnie pokazują, że ponad 90% Polaków posiada wady, które często nie są właściwie leczone. Część problemów wynika z wrodzonych predyspozycji, jednak duża ilość tego typu przypadków to złe nawyki i przyzwyczajenia, które powodują zniekształcenia. Oto kilka podstawowych przyczyn powstania wady zgryzu:

  • uszkodzenia podczas porodu;
  • nieprawidłowa pozycja dziecka podczas snu;
  • niewłaściwe karmienie niemowlaka zarówno butelką, jak również piersią;
  • ssanie kciuka;
  • zbyt długie ssanie smoczka;
  • ssanie warg, policzków;
  • oddychanie przez usta;
  • zgrzytanie zębami;

Konsekwencje wad zgryzu

Wady zgryzu i ich konsekwencje uzależnione są od postępu i stopnia zaawansowania. W każdej sytuacji jednak warto zaznaczyć, że taka wada wpływa na utrudnienie podstawowych czynności życiowych oraz powoduje dyskomfort psychiczny. Co więcej, często powoduje problemy z mową, oddychaniem, jedzeniem. Często pojawia się również wstyd i obawa przed reakcją społeczeństwa. Bardzo zaawansowane wady potrafią nawet zaburzyć symetrię twarzy, powodując zniekształcenie. Do tego oczywiście dochodzą choroby przyzębia, próchnica oraz często uszkodzenie policzków, języka, warg. Ortodonci podkreślają, jak duże znaczenie ma wczesna diagnostyka i przystąpienie do prawidłowego leczenia. Brak działań potrafi znacznie zaburzyć estetykę twarzy, co w efekcie będzie wymagało leczenia chirurgicznego.

Ratunek dla zdrowia i pięknego uśmiechu - aparat ortodontyczny

Niezależnie od rodzaju wady oraz jej zaawansowania w każdym wieku można zgłosić się do lekarza specjalisty. Ortodoncja jest obecnie tak wysoce rozwinięta, że można podjąć właściwe leczenie nawet już jako dorosły człowiek. Pacjent na wizycie przechodzi szereg badań i otrzymuje kompleksowy plan leczenia, co wiąże się ze współpracą wielu specjalistów w tej dziedzinie. Wiek pacjenta nie ma znaczenia, co jak podkreślają specjaliści, stanowi najlepszy dowód na rozwój ortodoncji. Na każdym etapie można bowiem odzyskać piękny uśmiech i zdrowe zęby.

Kiedy na wizytę do ortodonty?

Kiedy dziecku wyrosną już zęby mleczne, warto profilaktycznie zapisać je do ortodonty. Dlaczego? Nawet, jeśli nam się wydaje, iż wszystko ze zgryzem jest w jak najlepszym porządku, sytuację powinien ocenić specjalista. Znajdź lekarza w swojej okolicy https://bliskilekarz.pl i sprawdź prawidłowość zgryzu Twojego dziecka. Jeśli u dziecka ewidentnie widać jakieś nieprawidłowości należy jak najszybciej udać się do ortodonty. Kiedy maluch zgrzyta zębami, oddycha przez usta, ma dysfunkcje języka, ogryza paznokcie warto zasięgnąć opinii specjalisty. Dzięki temu można szybko podjąć leczenie i skorygować wadę. Tylko aparat?

Oprócz wspomnianego aparatu ortodontycznego, lekarz specjalista może zastosować mioterapię. To ćwiczenia, swoista gimnastyka mięśni odpowiadających za mimikę i narządy żucia. To również metoda wykorzystywana przez ortodoncję do leczenia wad zgryzu, a lekarz dla każdego pacjenta musi opracować indywidualny zestaw ćwiczeń. To doskonała metoda, która pozwala usprawnić działanie lecznicze aparatu i już we wczesnych stadium ułatwia rozpoczęcie procesu korekcji zgryzu. Zestaw ćwiczeń zleconych przez ortodontę wykonuje pacjent w domu, a efekty oceniane są systematycznie na kolejnych wizytach.

Doskonały ortodonta - jak wybrać?

Proces leczenie ortodontycznego jest dość żmudny i długi. Dlatego warto wybrać lekarza, który będzie odpowiednio prowadził leczenie, ale stanie się również zaufanym specjalistą. Warto zatem kierować się nie tylko doświadczeniem, ale również empatią i podejściem do pacjenta. Warto w związku z tym popytać znajomych, przejrzeć fora i poczytać opinie. Dobry lekarz na pierwszej wizycie przedstawi plan działania i z pewnością oceni czas, jaki będzie niezbędny do skorygowania wady. Nie mniej istotny jest odpowiedni kontakt z pacjentem, holistyczne podejście i dokładny wywiad. Oczywiście przy takiej częstotliwości wizyt istotna jest lokalizacja.

Dodany: 2021-04-24 Odsłon: 415

Podobne artykuły:

Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.


Oferta platformy BliskiLekarz.pl
  • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
  • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
  • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.