Czy możliwe jest skuteczne leczenie depresji?

Depresja jest poważną chorobą, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy statusu zawodowego i majątkowego. Z tym schorzeniem nieodłącznie kojarzone jest przewlekłe uczucie pustki, smutek i brak chęci nawet na aktywności, które choremu dotychczas dostarczały wiele radości. Według danych statystycznych w Polsce z depresją zmaga się nawet 1,5 ml osób. Niestety dane WHO nie napawają optymizmem - według organizacji depresja w najbliższych latach będzie jedną z najczęściej występujących chorób.

Czym jest depresja i jak można ją rozpoznać?

Pierwszym poważnym objawem depresji jest przedłużający się stan smutku i przygnębienia. Wbrew pozorom nie jest to choroba zarezerwowana tylko dla jednej grupy wiekowej czy płci. Depresja coraz częściej spotyka zarówno osoby dojrzałe, jak i nastolatków, a nawet dzieci. Przyczyn depresji może być naprawdę bardzo dużo. Za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim:

  • czynniki biologiczne: genetyka, zaburzenia neurotransmisji, zaburzenia hormonalne i strukturalne, zaburzenia wydzielania czynników aktywujących i hamujących odpowiedź zapalną w organizmie;
  • czynniki psychologiczne : typ osobowości (niektóre osoby mają większe skłonności do poddawania się depresji niż inne), zdolność radzenia sobie z nadmiernym stresem, traumatyczne wydarzenia w życiu;
  • czynniki społeczne: samotność, brak wsparcia najbliższych, wyobcowanie, niski status społeczny czy materialny.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach depresja może być problemem złożonym, a za jej występowanie odpowiedzialne są czynniki klasyfikowane do różnych grup. Choroba ma też bardzo różne nasilenie (lekkie, średnie i ciężkie). Nie jest to schorzenie, które jest łatwe do zdiagnozowania. Lekarze specjaliści są zgodni co do tego, że wiele przypadków wymagających pomocy w dalszym ciągu nie zostało rozpoznanych przez odpowiednie jednostki.

Metody leczenia depresji

W większości przypadków przy depresji stosowane jest leczenie ambulatoryjne, przez wielu specjalistów uznawane za najbardziej skuteczne. Wyjątek stanowią tu przypadki, u których choroba jest na tyle zaawansowana, że pojawiają się myśli destrukcyjne, a nawet samobójcze. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem, zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych jest zastosowanie leczenia szpitalnego.

Poza leczeniem szpitalnym w uzasadnionych przypadkach jest wiele innych metod wykorzystywanych w leczeniu depresji. Jedną z nich jest psychoterapia (najlepsze efekty można osiągnąć poprzez zastosowanie psychoterapii poznawczo-behawioralnej). Metoda ta stosowana jest u pacjentów w lekkim bądź umiarkowanym stadium depresji. Wielu specjalistów jest zgodnych co do tego, że skuteczność psychoterapii jest taka sama jak stosowanie farmakoterapii.

Farmakoterapia obecnie stanowi jedną z metod, po którą najczęściej sięgają specjaliści zajmujący się leczeniem depresji. Antydepresyjne leki obecnie są nie tylko skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Przy tej metodzie leczenia należy pamiętać o tym, że jej efekty nie występują od razu. W zależności od wybranego przypadku pojawiają się one po około 2-4 tygodni po rozpoczęciu leczenia odpowiednio dobranymi preparatami. Ponadto na skuteczność leczenia bardzo duży wpływ mają czynniki takie jak:

  • przyjmowanie leków codziennie i o stałej porze, ściśle stosując się do zaleceń przekazanych przez lekarza;
  • kontynuowanie przyjmowania leków, nawet jeżeli objawy depresji ustąpiły;
  • stopniowe odstawienie leków (o ile zezwoli na to lekarz) leki antydepresyjne są bardzo specyficzne w swoim działaniu, dlatego też ich gwałtowne odstawienie bez odpowiedniego przygotowania organizmu może być bardzo niebezpieczne.

Czy farmakoterapia w leczeniu depresji nie uzależnia ?

Wbrew opiniom osób, które nie mają pojęcia o leczeniu depresji i samej specyfice choroby, stosowane leki antydepresyjne nie powodują uzależnienia. Nie oznacza to jednak, że można stosować je samodzielnie bez wcześniejszego ustalenia ze specjalistą. Farmakoterapia zawsze musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza.

W leczeniu depresji niekiedy stosowane są również elektrowstrząsy, które są metodą budzącą bardzo skrajne odczucia, choć według badań, jak i doświadczeń samych pacjentów przynoszą zaskakująco pozytywne efekty. Zabieg zawsze prowadzony jest w znieczuleniu ogólnym (pacjent nie odczuwa zatem jakiegokolwiek bólu czy dyskomfortu). Nie jest to metoda powszechnie stosowana. Lekarze sięgają po nią przede wszystkim w ciężkich przypadkach (np. myśli samobójcze), w których niezbędne jest uzyskanie szybkich efektów terapii.

Dodany: 2021-04-24 Odsłon: 132

Zobacz także:

© 2020 BliskiLekarz.pl / Znany lekarz to lekarz, który cieszy się zaufaniem wśród pacjentów. Lekarz blisko Ciebie.